Взаимодействие на L04AA27 финголимод, fingolimod с L01DB03 - епирубицин (epirubicin)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на L04AA27 финголимод, fingolimod е "L04AA27 - финголимод (fingolimod)" която взаимодейства с "L01DB03 - епирубицин (epirubicin)" по следният начин:
Мониториране отблизо: заради неговите значителни брадикардични ефекти, рискът от удължаване на QT-интервала и torsade de pointes може да бъде увеличен, при започване приема на финголимод (fingolimod) при пациенти, получаващи лекарства, които удължават QT-интервала.
Финголимод може да причини забавяне на сърдечната честота при започване на терапията, което е видимо един час след първата доза и с максимален ефект приблизително 6 часа след прилагането на финголимод при повечето случаи, но рядко се проявява и до 20 часа след приложението. Допълнително, но по-малко понижаване на сърдечната честота може да настъпи след втора доза, въпреки че сърдечната честота може евентуално да се върне към първоначалните си стойности в рамките на един месец при продължителна употреба.
Средното понижение на сърдечната честота при пациенти, получаващи финголимод 0,5 мг на 6-ия час след първата доза било приблизително 13 удара на минута. Сърдечна честота под 40 удара в минута и атриовентрикуларен блок рядко са били наблюдавани. По принцип, рискът един препарат или комбинация ит препарати да причини камерна аритмия, свързана с удължаване на QT-интервала, е силно непредвидим, но може да бъде увеличен от някои подлежащи рискови фактори, като вродени синдроми с удължаване на QT-интервала, сърдечни заболявания и електролитни нарушения (например хипокалиемия, хипомагнезиемия).
В допълнение, степента на удължаване на QT-интервала зависи от конкретното лекарство и от приложените дози.
Приложение: финголимод не е бил изучаван при пациенти, получаващи лекарства, които могат да удължат QT-интервала. Тъй като брадикардия и атриовентрикуларен блок са известни рискови фактори за възникване на torsade de pointes, мониториране отблизо е препоръчително при започване на лечение с финголимод при тези пациенти.
Според листовката на продукта, продължително ЕКГ мониториране за цяла нощ е препоръчително след прилагане на първата доза финголимод. Финголимод не трябва да се прилага, ако съществува удължаване на QT-интервала над 500 мсек. Същите предпазни мерки са приложим, ако след първия месец от лечението, приемът на финголимод се преустанови за повече от две седмици и след това се възобнови, тъй като ефектите върху сърдечната честота и атриовентрикуларната проводимост могат да настъпят отново, при последващо приложение.
Обратно към списък с взаимодействия на L04AA27 финголимод, fingolimodВзаимодействие на L04AA27 финголимод, fingolimod с лекарства и продукти съдържащи L01DB03 - епирубицин (epirubicin)
- ФАРМОРУБИЦИН фл. 50 мг.
- ФАРМОРУБИЦИН сухи амп. 10 мг.
- ФАРМАРУБИЦИН фл. 10 мг./ 5 мл. *1
- ЕПИСИНДАН прах за инжекционен разтвор 10 мг.
- ЕПИСИНДАН прах за инжекционен разтвор 50 мг.
- ЕКЛЕПИА фл. 2 мг. / мл. 5 мл.
- ЕКЛЕПИА фл. 2 мг./ мл. 25 мл.
- ЕКЛЕПИА фл. 2 мг. / мл. 50 мл.
- ТЕВАРУБИЦИН инжекционен/инфузионен разтвор 2 мг / мл 5 мл ТЕВА
- ТЕВАРУБИЦИН инжекционен/инфузионен разтвор 2 мг / мл 25 мл ТЕВА
- ФАРМОРУБИЦИН РАПИД фл. 10 мг. * 1
- ФАРМОРУБИЦИН РАПИД фл. 50 мг. * 1
- ФАРМОРУБИЦИН PFS инжекционен разтвор 2 мг. / мл. 5 мл. * 1
- ФАРМОРУБИЦИН PFS инжекционен разтвор 2 мг/мл 25 мл * 1
- ЕПИРУБИЦИН концентрат за инжекционен/инфузионен разтвор 2мг/мл 25 мл