Взаимодействие на J05AE11 телапревир, telaprevir с H02AB02 - дексаметазон (dexamethasone)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J05AE11 телапревир, telaprevir е "J05AE11 - телапревир (telaprevir)" която взаимодейства с "H02AB02 - дексаметазон (dexamethasone)" по следният начин:
Да се избягва: едновременното приложение с дексаметазон (dexamethasone) може да понижи плазмените концентрации на протеазните инхибитори NS3/4A на вируса на хепатит С, боцепревир (boceprevir) и телапревир (telaprevir). Най-вероятният механизъм е, чрез индукция от дексаметазон на CYP450 3A4 изоензим, отговорен за метаболитния клирънс на тези и други протеазни инхибитори. Взаимодействието не е проучвано специално с дексаметазон, но е доказано с мощния CYP450 3A4 индуктор, рифампин. При изследване със 16 души, администрацията на една единствена доза от 750 мг на телапревир по време на лечение с рифампин 600 мг дневно в продължение на 7 дни намалява на пиковата плазмена концентрация (Cmax) на телапревир и системната му експозиция (AUC) средно с 86% и 92%, в сравнение със самостоятелна администрация. От друга страна, боцепревир и телапревир са мощни инхибитори на CYP450 3A4 и теоретично могат да повишат плазмените концентрации на дексаметазон, който е субстрат на изоензима.
Приложение: като се има предвид риска от намалена вирусна чувствителност и развитие на резистентност, свързана със субтерапевтични лекарствени нива, едновременната употреба на боцепревир или телапревир с дексаметазон трябва да се избягва, ако е възможно. В противен случай, се препоръчва стриктно клинично наблюдение на вирусологичния отговор.
В допълнение, пациентите могат да почувстват усилени системни глюкокортикоидни ефекти и трябва да бъдат наблюдавани за признаци и симптоми на хиперкортицизъм като акне, стрии, изтъняване на кожата, лесно нараняване, луновидно лице, дорзоцервикална "Бъфало" гърбица, затлъстяване в областта на торса, повишен апетит, остро наддаване на тегло, отоци, хипертония, хирзутизъм, хиперхидроза, проксимална загуба на мускулна маса и слабост, нарушен глюкозен толеранс, обостряне на съществуващ диабет, депресия и нарушения в менструалния цикъл. Други системни глюкокортикоидни ефекти могат да включват потискане на надбъбречната функция, имуносупресия, постериорна субкапсуларна катаракта, глаукома и загуба на костна тъкан. Може да се наложи намаляване на дозата за дексаметазон.
Взаимодействие на J05AE11 телапревир, telaprevir с лекарства и продукти съдържащи H02AB02 - дексаметазон (dexamethasone)
- ДЕКСАМЕТАЗОН 4 mg/1 ml инжекционен разтвор * 1 KRKA
- ДЕКСАМЕТАЗОН 4 mg/1 ml инжекционен разтвор * 25 KRKA
- ДЕКСАМЕТАЗОН амп. 4мг./1мл. * 25
- ПРЕДНИЗОЛОН F таблетки 0.5 мг * 30
- ДЕКАДРОН амп. 8 мг. * 2 мл.
- ДЕКСАВЕН амп. 4 мг. / мл. 1 мл. * 1
- ДЕКСАМЕТАЗОН амп. 4 мг./ 1 мл.
- ДЕКСАМЕТАЗОН КРКА таблетки 4 мг * 20 KRKA
- ДЕКСАМЕТАЗОН таблетки 8 мг * 20 KRKA
- ДЕКСАМЕТАЗОН таблетки 20 мг * 20
- ПРЕДНИЗОЛОН F таблетки 2 мг * 50
- ДЕКСАМЕТАЗОН таблетки 8 мг * 20 ТЕВА
- ДЕКСАМЕТАЗОН таблетки 4 мг * 20 ТЕВА