Взаимодействие на V03AF05 амифостин, amifostine с G04CA02 - тамсулозин (tamsulosin)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на V03AF05 амифостин, amifostine е "V03AF05 - амифостин (amifostine)" която взаимодейства с "G04CA02 - тамсулозин (tamsulosin)" по следният начин:
Мониториране: едновременната употреба с хипотензивни агенти може да увеличи риска и тежестта на хипотония, свързана с амифостин (amifostine). Хипотония е била докладвана често при пациенти, лекувани с амифостин. По принцип, тя е преходна (продължава от 5 до 15 минути) и е тясно свързана с прилагане на амифостин, но може да персистира или да стане очевидна часове след прилагането му. Освен това, хипотония може да настъпи, независимо от адекватната хидратация и позициониране на пациента.
Значителен спад в систоличното кръвно налягане е бил докладван, в някои случаи водещ до преждевременно прекратяване инфузията на амифостин. В редки случаи, понякога по време на или след хипотонията, пациентите са изпитали тахикардия, брадикардия, диспнея, апнея, хипоксия, болки в гърдите, миокардна исхемия, бъбречна недостатъчност, инфаркт на миокарда, конвулсии, безсъзнание, респираторен арест и сърдечен арест.
Приложение: ако е възможно, приема на антихипертензивните препарати трябва да бъде прекъснат 24 часа преди прилагане на амифостин. Кръвното налягане трябва да бъде мониторирано внимателно по време и след лечението. В допълнение към хипотонията, преходна хипертония или обостряне на предшестваща хипертония може да настъпи от интравенозно вливане на течности, прекратяване приема на антихипертензивните препарати или други причини.
Пациентите, които продължават с приема на антихипертензивния препарат по време на терапия с амифостин, трябва да бъдат наблюдавани отблизо за развитие на хипотония. Клинични симптоми на хипотония обикновено са бързо обратими при вливане на течности и промяна положението на тялото.
Обратно към списък с взаимодействия на V03AF05 амифостин, amifostineВзаимодействие на V03AF05 амифостин, amifostine с лекарства и продукти съдържащи G04CA02 - тамсулозин (tamsulosin)
- ОМНИК капсули 0.4 мг * 30
- ОМНИК 30 капсули 0.4 мг YAMANOUCHI
- УРОПРОСТ тинктура 90 гр.
- ОМНИК ТОКАС таблетки 0.4 мг * 30
- ФОКУСИН капсули 0.4 мг * 30 ЗЕНТИВА
- ТАМСУДИЛ капсули 0.4 мг * 30 ТЕВА
- ТАМСОЛ РЕТАРД капсули 0.4 мг * 100
- ТАНИЗ капсули 0.4 мг * 30 KRKA
- ТАМСОЛ РЕТАРД капсули 0.4 мг * 30
- УРИМАКС капсули 0.4 мг * 30 МЕДИКА
- ТЕВАТАМСИН таблетки 0.4 мг * 30 ТЕВА
- ТАНИЗ ЕРАС таблетки 0.4 мг * 30
- ТАМАЛИЗ капсули 0.4 мг * 30 АЛКАЛОИД
- ТАМСУКОН капсули 0.4 мг * 30
- ФОКУСИН капсули с изменено освобождаване, твърди 0.4 мг * 30 БЕСТА МЕД
- ТАМИДРА капсули с изменено освобождаване, твърди 0.4 мг * 30 НОБЕЛ