Взаимодействие на S01FA04 циклопентолат, cyclopentolate с R01AB01 - фенилефрин (phenylephrine)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на S01FA04 циклопентолат, cyclopentolate е "S01FA04 - циклопентолат (cyclopentolate)" която взаимодейства с "R01AB01 - фенилефрин (phenylephrine)" по следният начин:
Мониториране: съдосвиващият отговор към фенилефрин (phenylephrine) може да бъде засилен от ваголитичния ефект на атропин (atropine), който инхибира рефлексната брадикардия, която нормално би настъпила при всяко покачване на кръвното налягане, предизвикано от фенилефрин. Други антимускаринови агенти могат също да участват в това взаимодействие, въпреки че клинични данни липсват.
В един доклад, псевдофеохромоцитом (значително покачване на кръвното налягане и тахикардия) настъпил при седем пациента, които били подложени на очна операция и били лекувани с 10% разтвор офталмичен фенилефрин и системен атропин, трима, от които в последствие развили левокамерна недостатъчност и оток на белия дроб, изискващ интензивно мониториране. Двама пациенти имали предшестваща хипертония, докато другите нямали анамнеза за сърдечносъдово заболяване. Всички са получили обща анестезия с пропофол, феноперидин и векурониум.
Тъй като употребата на фенилефрин самостоятелно може да бъде свързана с кардиоваскуларна токсичност, включително хипертония, аритмия, инфаркт на миокарда и сърдечна недостатъчност, степента на влиянието на атропин не е уточнена. Авторите не докладвали други кардиоваскуларни инциденти след предприемането на мерки, с които се понижават дозите фенилефрин и системната експозиция, включително употребата на слаби разтвори офталмичен фенилефрин; използване на тампони, за да се сведе до минимум дренирането на препарат през назолакрималния канал до носната лигавица; и употребата на канюла, за да се намали размера на капките. В проучване на 6 здрави доброволци, диастоличното и систоличното кръвно налягане се повишили с 4 mmHg, след прилагане на фенилефрин (0,42 мкг/кг/мин), в сравнение с 17 mmHg, когато фенилефрин бил приложен след 3 дози атропин (0,02 и 0,01 мг/кг през 30 минутни интервали).
Приложение: повишено внимание е препоръчително, ако фенилефрин (системен или офталмичен) се използва в комбинация с атропин или други антимускаринови агенти. Кардиоваскуларният статус, включително кръвното налягане и сърдечната честота, трябва да бъде мониторира. Когато се използват офталмични форми, трябва да се предприемат мерки за минимизиране на системната абсорбция, като притискане с пръст на лакрималния сак или затваряне на клепача след прилагането. Предпочита се прилагането на по-слаб офталмичен разтвор на фенилефрин (<10%).
Обратно към списък с взаимодействия на S01FA04 циклопентолат, cyclopentolate