Взаимодействие на A08AA10 сибутрамин, sibutramine с A08AA03 - амфепрамон (amfepramone)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на A08AA10 сибутрамин, sibutramine е "A08AA10 - сибутрамин (sibutramine)" която взаимодейства с "A08AA03 - амфепрамон (amfepramone)" по следният начин:
Противопоказание: сибутрамин (sibutramine) е мощен инхибитор на обратното захващане на норадреналин и серотонин, и по-малко мощен инхибитор на допамина.
Като такъв, той може да усили фармакологичен ефект на симпатикомиметични средства поради адитивен или синергичен ефект.
Въпреки, че това взаимодействие не е проучено със сибутрамин (sibutramine), има данни за селективния инхибитор на обратното захващане на серотонина - флуоксетин (fluoxetine).
Докладван е случай на пациентът проявил нервност, объркани мисли, стомашни спазми, сухота в очите, сърцебиене, треперене и безпокойство след еднократна доза от фентермин (phentermine) една седмица след като преустановяване приема на флуоксетин (fluoxetine).
Флуоксетин (fluoxetine) и неговия метаболит имат дълго време на полуживот.
Подобни токсични реакции са съобщени при едновременната употреба на флуоксетин (fluoxetine) с амфетамин или фенилпропаноламин (phenylpropanolamine).
Някои симпатикомиметични средства като амфетамин притежават серотонинергичната дейност и по принцип не трябва да се прилага с инхибитори на обратното захващане на серотонина, защото се увеличава риска от серотонинов синдром - рядко, но потенциално фатално състояние в резултат от хиперстимулация на мозъчния 5 - HT1A и 2A рецептори.
Симптоми на серотониновия синдром включват промени в психичния статус като раздразнителност, промени в съзнанието, обърканост, халюцинации и кома; вегетативната дисфункция като тахикардия, хипертермия, изпотяване, треперене, лабилност на кръвното налягане, мидриаза, невромускулни нарушения като хиперрефлексия, миоклонус, тремор, ригидност, атаксия и стомашно-чревни симптоми като коремни спазми, гадене, повръщане и диария.
Съмнение за лекарствено взаимодействие е заподозряно при пациент лекуван с дексамфетамин (dexamphetamine) и венлафаксин (venlafaxine) - инхибитор на обратното захващане на серотонина и норепинефрина. Приема на лекарства е бил прекратен и пациентът е получил ципрохептадин (cyproheptadine) поради съмнение за серотонинов синдром.
Приложение: употребата на сибутрамин (sibutramine) в комбинация с амфетамин и други централно действащи противоапетитни медикаменти се смята за противопоказна.
Обратно към списък с взаимодействия на A08AA10 сибутрамин, sibutramine