Взаимодействие на R06AD01 алимемазин, alimemazine с N06BA02 - дексамфетамин (dexamfetamine)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на R06AD01 алимемазин, alimemazine е "R06AD01 - алимемазин (alimemazine)" която взаимодейства с "N06BA02 - дексамфетамин (dexamfetamine)" по следният начин:
Да се избягва: Фенотиазините могат да антагонизира фармакологичните ефекти на амфетамин, амфетаминови деривати и други централно-действащи симпатикомиметични агенти (т.е. ЦНС стимуланти). От друга страна, тези средства могат да намалят невролептичната ефикасност на фенотиазините. Точният механизъм на взаимодействие не е известен, но може да включва противоположни ефекти върху допаминергична активност. При няколко клинични проучвания са установени намаление или липса на ефект на амфетамините за загуба на тегло при затлъстели психиатрични пациенти, лекувани с хлорпромазин и други невролептични агенти. В едно от тези проучвания, декстроамфетамин следователно не е имал ефект върху моделите на съня. Що се отнася до обратното взаимодействие, то не е сигурно дали стимулантите на ЦНС антагонизират невролептичения ефект на фенотиазините, тъй като ЦНС стимулантите са докладвани само да причинят или да влошат съществуващо психотични симптоми. В крайна сметка, не е изключено, тъй като поради техните симпатикомиметични ефекти, стимулантите на ЦНС могат да потенцират аритмогенните ефекти на фенотиазините. Докладван е един случай на фатална вентрикуларна аритмия при пациент, който е лекуван хронично с тиоридазин и е погълнал една капсула, съдържаща фенилпропаноламин 50 мг и 4 мг фенилпропаноламин. Въпреки това, не е установена причинно-следствена връзка.
Приложения: Амфетамин, амфетамин деривати и други стимуланти на ЦНС, не трябва да се използват заедно, особено за намаляване на теглото при пациенти, лекувани с фенотиазини.
Обратно към списък с взаимодействия на R06AD01 алимемазин, alimemazine