Взаимодействия

Взаимодействие на R03DX07 рофлумиласт, roflumilast с J02AB02 - кетоконазол (ketoconazole)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на R03DX07 рофлумиласт, roflumilast е "R03DX07 - рофлумиласт (roflumilast)" която взаимодейства с "J02AB02 - кетоконазол (ketoconazole)" по следният начин:

Мониториране: едновременното прилагане с кетоконазол (ketoconazole) може да увеличи системната експозиция на рофлумиласт (roflumilast) и неговия активен N-оксид метаболит. Предложеният механизъм се състои в инхибиране от кетоконазол на CYP450 3A4 - изоензимът, който частично метаболизира рофлумиласт и метаболита.

При 26 здрави доброволци, прилагането на рофлумиласт 500 мкг перорално веднъж дневно за 11 дена в комбинация с единична доза кетоконазол от 200 мг през ден 11 довело до 34% повишаване системната експозиция на рофлумиласт и никаква промяна в пиковата плазмена концентрация, в сравнение със самостоятелното прилагане на рофлумиласт. Единична доза кетоконазол също понижила максималната плазмена концентрация и системната експозиция на рофлумиласт N-оксид с 20% и 12%, респективно.

Когато единична перорална доза рофлумиласт 500 мкг била приложена в комбинация с повтарящи се дози кетоконазол (200 мг два пъти на ден за 13 дена) при 16 здрави доброволци, максималната плазмена концентрация и системната експозиция на рофлумиласт се увеличили с 23% и 99%, респективно, докато максималната плазмена концентрация на рофлумиласт N-оксид се понижила с 38% и системната експозиция се увеличила с 3% (незначително). Тоталната фосфодиестераза 4 инхибиторна активност (т.е. комбинирания ефект от рофлумиласт и рофлумиласт N-оксид) се повишила с 9% във връзка с тези промени. Не били наблюдавани никакви клинично значими събития, по време на проучването.

Приложение: препоръчва се повишено внимание, когато рофлумиласт се използва в комбинация с кетоконазол. Лечение с рофлумиласт трябва да преоценено, ако се подозира взаимодействие и настъпи перситираща интолерантност. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да се свържат със своя лекар, ако изпитат повишена честота и/или тежест на странични ефекти, като диария, гадене, коремна болка, загуба на тегло, главоболие, безсъние, депресия и тревожност.

Обратно към списък с взаимодействия на R03DX07 рофлумиласт, roflumilast

Взаимодействие на R03DX07 рофлумиласт, roflumilast с лекарства и продукти съдържащи J02AB02 - кетоконазол (ketoconazole)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook