Взаимодействия

Взаимодействие на R03DC01 зафирлукаст, zafirlukast с B01AA01 - дикумарол (dicoumarol)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на R03DC01 зафирлукаст, zafirlukast е "R03DC01 - зафирлукаст (zafirlukast)" която взаимодейства с "B01AA01 - дикумарол (dicoumarol)" по следният начин:

Мониториране: едновременното прилагане със зафирлукаст (zafirlukast) може да увеличи плазмените концентрации и хипопротромбинемичния ефект на варфарин (warfarin). Предложеният механизъм се състои в инхибиране от зафирлукаст на CYP450 2C9, изоензимът, отговорен за метаболитния клирънс на по-активния S(-) енантиомер на варфарин.

В едно проучване за лекарствени взаимодействия, проведено при 16 здрави доброволци, едновременното прилагане на множествени дози зафирлукаст (160 мг/ден) с единична доза варфарин от 25 мг довело до 63% увеличение на средната системна експозиция и 36% увеличение времето на полуживот на S(-) варфарин. Тези промени били придружени с приблизително 35% увеличение в средното протромбиново време.

От друга страна, варфарин нямал значителен ефект върху фармакокинетиката на зафирлукаст. Не са налични данни относно едновременното прилагане на други антикоагуланти със зафирлукаст, въпреки че е известно, че поне още едно производно на кумарина се метаболизира от CYP450 2C9.

Приложение: като се има предвид вероятността от взаимодействие и високата степен на различия, относно метаболизма на варфарин при различните пациенти, те трябва да бъдат мониторирани отблизо при същевременно прилагане на зафирлукаст. Международното нормализирано отношение трябва да бъде редовно проверявано и дозите на антикоагуланта съответно коригирани, особено след започване, прекратяване или промяна в дозите на зафирлукаст, при пациенти със стабилен антикоагулантен режим. Същите предпазни мерки могат да се приложеат по време на терапия с други антикоагуланти, въпреки че клинични данни липсват.

Пациентите трябва да бъдат посъветвани незабавно да докладват на своя лекар за признаци и симптоми на кървене, включително болка, подуване, главоболие, замайване, слабост, удължено кървене от рани, повишено менструално лечение, вагинално кървене, кървене от носа, кървене от венците при миене на зъбите, необичайно кървене или посиняване, червена или кафява урина, червени или черни изпражнения.

Обратно към списък с взаимодействия на R03DC01 зафирлукаст, zafirlukast
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook