Взаимодействия

Взаимодействие на R03DA05 аминофилин, aminophylline с J01MA11 - грепафлоксацин (grepafloxacin)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на R03DA05 аминофилин, aminophylline е "R03DA05 - аминофилин (aminophylline)" която взаимодейства с "J01MA11 - грепафлоксацин (grepafloxacin)" по следният начин:

Коригиране на дозата: едновременното приложение с грепафлоксацин (grepafloxacin), може да увеличи серумните концентрации на теофилин (theophylline). Механизмът на действие е чрез грепафлоксациново инхибиране на 1A2 изоензима на CYP450 (цитохром P450), който носи основната отговорност за метаболитния клирънс на теофилин.

При 12 здрави доброволци, приемащи теофилин за поддържане на средна серумна концентрация от 7,5 мг/л, приложението на грепафлоксацин (в доза 600 мг перорално веднъж дневно в продължение на 10 дни), е довело до увеличаване на средната максимална серумна концентрация (Cmax) и площта под кривата концентрация-време (AUC) на теофилин с около 80% и 100% съответно. Общият клирънс (CL/F) е бил намален с около 50%. Теофилин не оказва влияние върху фармакокинетиката на грепафлоксацин.

Приложение: препоръчва се намаление на поддържащата доза на теофилин с 50%, по време на лечение с грепафлоксацин, като серумните нива на теофилин трябва да бъдат проследявани, за да служат като ориентир при евентуални корекции на лечението.

Пациентите трябва да уведомят лекуващия си лекар, ако развият признаци на теофилинова токсичност, като гадене, повръщане, диария, главоболие, безпокойство, безсъние, гърчове или неравномерен пулс.

Обратно към списък с взаимодействия на R03DA05 аминофилин, aminophylline
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook