Взаимодействия

Взаимодействие на R03DA04 теофилин, theophylline с J01MA02 - ципрофлоксацин (ciprofloxacin)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на R03DA04 теофилин, theophylline е "R03DA04 - теофилин (theophylline)" която взаимодейства с "J01MA02 - ципрофлоксацин (ciprofloxacin)" по следният начин:

Да се избягва: едновременното приложение с ципрофлоксацин (ciprofloxacin) може да увеличи серумните концентрации на теофилин (theophylline) и свързания с това риск от токсичност. Механизмът е, чрез инхибиране от ципрофлоксацин на метаболизма на теофилин чрез CYP450 1A2. Доклади от отделни случаи и фармакокинетични проучвания показват, че ципрофлоксацин може да намали клирънса на теофилин с до 65% при някои индивиди, в резултат на токсични нива на теофилин и/или клинична токсичност.

Сериозни реакции и дори смърт са докладвани по време на едновременното приложение на теофилин с интравенозен ципрофлоксацин. Тези реакции включват сърдечен арест, епилептични гърчове, епилептичен статус и дихателна недостатъчност. Гърчовете могат да се появят в отсъствието на токсични нива на теофилин, поради адитивен инхибиторен ефект на ципрофлоксацин и теофилин върху рецепторите на гама-аминомаслената киселина (GABA). Тъй като пациенти в напреднала възраст и с хронична обструктивна белодробна болест, застойна сърдечна недостатъчност или цироза обикновено имат по-ниски нива на теофилинов клирънс, те могат да бъдат особено уязвими на значимо взаимодействие с ципрофлоксацин. Теофилин не променя фармакокинетиката на ципрофлоксацин или на други хинолони.

Приложение: използването на теофилин или неговите соли в комбинация с ципрофлоксацин трябва да се избягва. Ако комбинацията е предписана, дозировката на теофилин може да се наложи да бъде намалена. При пациенти, които са стабилизирани на теофилинова терапия, фармакологичния отговор и серумните нива трябва да се следят по-внимателно след започване, прекратяване или промяна на дозата на ципрофлоксацин и дозировката на теофилин да се коригира при необходимост.

Пациентите трябва да уведомяват своя лекар, ако се появят признаци и симптоми, предполагащи теофилинова токсичност, като гадене, повръщане, диария, главоболие, тремор, раздразнителност, безсъние, гърчове, или сърцебиене. Други хинолони като гатифлоксацин, гемифлоксацин, левофлоксацин, ломефлоксацин, моксифлоксацин и офлоксацин е доказано, че проявяват незначителни или никакви промени в нивата на теофилина, в препоръчителните им дози и може да бъдат по-безопасни алтернативи при пациенти, лекувани с теофилин.

Обратно към списък с взаимодействия на R03DA04 теофилин, theophylline

Взаимодействие на R03DA04 теофилин, theophylline с лекарства и продукти съдържащи J01MA02 - ципрофлоксацин (ciprofloxacin)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook