Взаимодействие на R01BA01 фенилпропаноламин, phenylpropanolamine с N04BD02 - разагилин (rasagiline)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на R01BA01 фенилпропаноламин, phenylpropanolamine е "R01BA01 - фенилпропаноламин (phenylpropanolamine)" която взаимодейства с "N04BD02 - разагилин (rasagiline)" по следният начин:
Мониторинг: едновременното приложение на неселективни моноаминооксидазни инхибитори (МАО-инхибитори) и симпатикомиметични амини е свързано с тежки хипертонични реакции. Механизмът включва синергичен симпатикомиметичен ефект, дължащ се на повишени запаси на норадреналин в адренергичните неврони (МАО-инхибиторна дейност) и увеличено освобождаването на катехоламини или намаление на обратното им захващане (симпатикомиметична активност). В клинични проучвания на разагилин не е разрешена едновременната ми употреба със симпатикомиметични лекарства.
Тъй като разагилин е селективен МАО-В инхибитор, хипертонични реакции обикновено не се очакват, когато се използва в комбинация със симпатикомиметични амини. Въпреки това, е докладван случай на хипертонична криза при пациент, приемащ ефедрин с друг селективен МАО-В инхибитор, приложен в препоръчителна доза. В постмаркетинговия период, по време на приема на препоръчителната доза на разагилин, е докладвано повишено кръвно налягане при пациент, лекуван с очни капки тетрахидрозолин.
Приложение: препоръчва се повишено внимание, когато разагилин се използва в комбинация със симпатикомиметични амини. При пациенти със съпътстваща хипертония може да се наложи по-чест контрол на кръвното налягане.
Обратно към списък с взаимодействия на R01BA01 фенилпропаноламин, phenylpropanolamine