Взаимодействие на R01AD09 мометазон, mometasone с J02AB02 - кетоконазол (ketoconazole)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на R01AD09 мометазон, mometasone е "R01AD09 - мометазон (mometasone)" която взаимодейства с "J02AB02 - кетоконазол (ketoconazole)" по следният начин:
Едновременното приложение с кетоконазол (ketoconazole) може леко да увеличи плазмените концентрации на мометазон (mometasone).
Вероятният механизъм е на инхибиране от кетоконазол (ketoconazole) метаболизма на мометазон (mometasone) чрез CYP450 3A4.
При едновременното приложение при здрави индивиди на мометазон (mometasone) в доза 400 мкг вдишан два пъти дневно в продължение на 9 дни, и кетоконазол (ketoconazole) в доза 200 мг два пъти дневно от 4 до 9 ден, е довело при 4 от 12 пациенти до увеличение на максималната плазмена концентрация на мометазон (mometasone) по-малко от 150 пкг/мл на 3-ия ден преди добавянето на кетоконазол (ketoconazole) и на повече от 200 пкг/мл след това. Площта под кривата (AUC) на серумния кортизол (serum cortisol) също е намаляла след добавянето на кетоконазол (ketoconazole).
Клиничното значение на тези данни не е известно, но следва да се разглежда възможността от повишаване на системнита фармакологични ефекти на мометазон (mometasone).
Системния глюкокортикоиден ефект на мометазон (mometasone) при продължително приложение включва симптоми на хиперкортицизъм (например, акне, лесно кръвонасядания, луновидно лице, отоци, хирзутизъм, биволска гърбица, стрии по кожата, непоносимост към глюкоза, нередовна менструация), потискане на надбъбречната функция (намалена способност на пациента за отговор към стресови ситуации), имуносупресия, и остеопороза.
Важно е да се използва най-ниската ефективна дозировка на мометазон (mometasone) и не бива да се надвишава максималната препоръчителна доза.
Обратно към списък с взаимодействия на R01AD09 мометазон, mometasone