Взаимодействие на P01BC01 квинин, quinine с J04AB02 - рифампицин (rifampicin)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на P01BC01 квинин, quinine е "P01BC01 - квинин (quinine)" която взаимодейства с "J04AB02 - рифампицин (rifampicin)" по следният начин:
Да се избягва: едновременното приложение на хинин с рифампин (rifampin) може да понижи плазмените концентрации на хинин. Механизмът е рифампин-зависима индукция на CYP450 3A4, хинин се метаболизира основно от този изоензим.
При пациенти с неусложнена плазмодиум фалципарум малария, които са лекувани с хининов сулфат 10 мг/кг едновременно с рифампин 15 мг/кг дневно в продължение на 7 дни, средната системната експозиция (AUC) на хинин между ден 3 и 7 на лечението е със 75% по-ниска от наблюдаваната при пациенти, които са на монотерапия с хинин.
По същия начин, при изследване на девет здрави доброволци, които са приели еднократна перорална доза 600 мг на хининов сулфат след предшестващо лечение с рифампин 600 мг дневно в продължение на 2 седмици, средната пикова плазмена концентрация (Cmax) и AUC на хинин намаляват, съответно с 55% и 85%. Има съобщения за неуспех на лечението, свързан с това взаимодействие.
Приложение: принципно, едновременната употреба на хинин и рифампин трябва да се избягва. Ако е подходящо от клинична гледна точка, изониазид може да бъде безопасна и разумна алтернатива на рифампин за пациенти, при които се налага лечение с хинин, като включването на изониазид 300 мг дневно в продължение на 1 седмица, не показват значими ефекти върху фармакокинетиката на хинин.
Обратно към списък с взаимодействия на P01BC01 квинин, quinine