Взаимодействие на N07BC03 левацетилметадол, levacetylmethadol с J01XX08 - линезолид (linezolid)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на N07BC03 левацетилметадол, levacetylmethadol е "N07BC03 - левацетилметадол (levacetylmethadol)" която взаимодейства с "J01XX08 - линезолид (linezolid)" по следният начин:
Да се избягва: едновременната употреба на опиоиди (opioids) с необратими моноаминооксидазни инхибитори (МАО-инхибитори) е свързана с изолирани случаи на изразена седация, хипотония, потискане на дишането и кома. Механизмът е неизвестен, но може да бъде свързан с добавъчни депресивни ефекти върху централната нервна система и дихателната система. Взаимодействието е с пропоксифен, морфин и метадон, въпреки че се съобщава също и за безопасната употреба на МАО-инхибитори с опиати, включително метадон и морфин. Линезолид е обратим, неселективен МАО-инхибитор и теоретично може да взаимодейства по подобен начин с опиати. Въпреки това, взаимодействието не е проучвано или докладвано в медицинската литература. Моклобемид, който е обратим инхибитор на моноаминооксидаза A, е доказано при животни, че води до засилване на ефектите на пропоксифен.
Приложение: употребата на опиоиди трябва да се избягва при пациенти, приемащи МАО-инхибитори или в рамките на 14 дни след спиране на такова лечение. Същата предпазна мярка може да се прилага и с линезолид, въпреки че липсват клинични данни.
Обратно към списък с взаимодействия на N07BC03 левацетилметадол, levacetylmethadol