Взаимодействия

Взаимодействие на N06AX16 венлафаксин, venlafaxine с J01XX08 - линезолид (linezolid)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на N06AX16 венлафаксин, venlafaxine е "N06AX16 - венлафаксин (venlafaxine)" която взаимодейства с "J01XX08 - линезолид (linezolid)" по следният начин:

Противопоказание: едновременната употреба на линезолид (linezolid) и серотонинергични средства може да потенцира риска от серотонинов синдром - рядко, но сериозно и потенциално фатално състояние в резултат на хиперстимулация на мозъчния 5-HT1A и 2А рецептори.

Линезолид (linezolid) е обратим, неселективен инхибитор на моноаминооксидазата (МАО-инхибитор) и може да усили серотонинергичните ефекти, чрез инхибиране метаболизма на серотонин.

Докладвани са редки случаи на серотонинов синдром свързани с употребата на линезолид (linezolid), най-често в комбинация с инхибитори на обратното захващане на серотонина.

Симптоми на серотониновия синдром могат да включват промени в психичния статус като раздразнителност, промени в съзнанието, обърканост, халюцинации и кома; вегетативната дисфункция като тахикардия, хипертермия, изпотяване, треперене, лабилност на кръвното налягане, мидриаза, невромускулни нарушения като хиперрефлексия, миоклонус, тремор, ригидност, атаксия; стомашно-чревни симптоми като коремни спазми, гадене, повръщане и диария.

Приложение: Линезолид (linezolid) не трябва да се прилага при пациенти, приемащи серотонинергични средства, освен ако няма осигурени мерки за внимателно наблюдение за развитието на серотонинов синдром.

Серотонинергичните медикаменти трябва да бъдат спрени поне 2 седмици преди терапията с линезолид (linezolid), докато флуоксетин (fluoxetine) трябва да се спре най-малко 5 седмици преди това поради дългия период на полуживот.

Лечението със серотонинергични лекарства може да бъде възобновено 24 часа след последната доза на линезолид (linezolid).

В извънредни ситуации, които изискват спешно лечение с линезолид (linezolid) - при ванкомицин-резистентни Enterococcus faecium инфекции, нозокомиална пневмония и усложнени дерматологични инфекции, инфекции от метицилин-резистентни Staphylococcus aureus, следва да се обмисли алтернативна терапия или да се прецени съотношението полза - риска.

Ако е наложително приложението на линезолид (linezolid) при пациент, който е на серотонинергичната терапия, серотонинергичния медикамент трябва да се прекрати незабавно и пациентът да бъде внимателно проследяван за появата на симптоми на ЦНС токсичност две или пет седмици, ако е приет флуоксетин (fluoxetine), или 24 часа след последната доза линезолид (linezolid).

Пациентите и техните близки трябва да бъдат посъветвани да потърсят медицинска помощ, ако се развият потенциални симптоми на серотонинов синдром.

Обратно към списък с взаимодействия на N06AX16 венлафаксин, venlafaxine

Взаимодействие на N06AX16 венлафаксин, venlafaxine с лекарства и продукти съдържащи J01XX08 - линезолид (linezolid)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook