Взаимодействия

Взаимодействие на N06AX06 нефазодон, nefazodone с G02AB03 - ергометрин (ergometrine)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на N06AX06 нефазодон, nefazodone е "N06AX06 - нефазодон (nefazodone)" която взаимодейства с "G02AB03 - ергометрин (ergometrine)" по следният начин:

Да се избягва: едновременното приложение на ерготаминови производни (ergot derivatives) с нефазодон (nefazodone) може значително да повиши плазмените концентрации на ерготаминовите производни. Механизмът включва нефазодон-зависимо инхибиране на CYP450 3A4, изоензим, отговорен за метаболитния клирънс на ерготамин и другите производни на лизергиновата киселина.

Въпреки че това взаимодействие не е специално проучвано или докладвано с нефазодон, клинично проявен ерготизъм се наблюдава при пациенти, лекувани едновременно с ерготамин или дихидроерготамин и други мощни CYP3A4 инхибитори, като макролидни антибиотици и протеазни инхибитори. Дори и малки, единични дози ерготамин са довели до клинично значими взаимодействия, които понякога налагат хирургическа ампутация или предизвикват смърт.

В допълнение, някои алкалоиди на моравото рогче като ерготамин и дихидроерготамин притежават серотонинергична активност. Едновременното приложение с нефазодон (медикамент със серотонинергична активност) може да потенцират риска за развитие на серотонинов синдром, което е рядко, но сериозно и потенциално фатално състояние. Смята се, че серотониновия синдром е резултат на хиперстимулация на 5-HT1A и 2А рецептори в мозъчния ствол.

Симптомите на серотонинов синдром могат да включват промени в психичния статус като раздразнителност, промени в съзнанието, обърканост, халюцинации и кома; невромускулни нарушения, като хиперрефлексия, миоклонус, тремор, ригидност и атаксия; нарушения във функцията на вегетативната нервна система като тахикардия, хипертермия, изпотяване, треперене, нестабилно кръвното налягане, както и мидриаза; стомашно-чревни симптоми като коремни спазми, гадене, повръщане и диария.

Приложение: едновременната употреба на нефазодон с ерготаминови производни трябва да се избягва, предвид потенциала за токсичност на ерготаминовите препарати. Проявите на ерготаминова токсичност се характеризират с периферен вазоспазъм, исхемия (малокръвие), тромбоза (образуване на съсиреци), тахикардия и хипертония. Комбинираното приложение на нефазодон конкретно с ерготамин или дихидроерготамин може да бъде свързано с допълнителен риск за възникване на серотонинов синдром.

Обратно към списък с взаимодействия на N06AX06 нефазодон, nefazodone
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook