Взаимодействия

Взаимодействие на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid с R01BA02 - псевдоефедрин (pseudoephedrine)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid е "N06AF01 - изокарбоксазид (isocarboxazid)" която взаимодейства с "R01BA02 - псевдоефедрин (pseudoephedrine)" по следният начин:

Противопоказание: индиректни или смесено действащи симпатикомиметични амини може да предизвикат тежки хипертонични реакции и хиперпирексия при пациенти, лекувани с инхибитори на моноаминооксидазата (МАО-инхибитори).

Докладвани са изолирани случаи на смърт.

Механизмът на това взаимодействие включва синергичен симпатикомиметичен ефект, дължащ се на повишено депониране на норадреналин в адренергичните неврони от МАО-инхибиторната дейност и повишено освобождаване на катехоламини от индиректната симпатикомиметична активност.

Въпреки, че взаимодействието е докладвано предимно при неселективни МАО-инхибитори, има съобщения за хипертонична криза при пациент приемал ефедрин в препоръчителна доза и селективен МАО-В инхибитор.

Приложение: индиректни или смесено действащи симпатикомиметични средства не трябва да се използват едновременно с МАО-инхибитори или други вещества с МАО-инхибиторна активност като фуразолидон (furazolidone), прокарбазин (procarbazine).

Необходим е период от най-малко 14 дни между прекъсване лечението с МАО-инхибитори и стартиране терапия със симпатикомиметици.

Обратно към списък с взаимодействия на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid

Взаимодействие на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid с лекарства и продукти съдържащи R01BA02 - псевдоефедрин (pseudoephedrine)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook