Взаимодействие на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid с N04BX01 - толкапон (tolcapone)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid е "N06AF01 - изокарбоксазид (isocarboxazid)" която взаимодейства с "N04BX01 - толкапон (tolcapone)" по следният начин:
Противопоказание: теоретично едновременното приложение на моноаминооксидазни инхибитори (monoamine oxidase inhibitors) и катехол-O-метилтрансферазните инхибитори (catechol-O-methyltransferase inhibitors) може да увеличи риска от хипертонична криза и серотонинов синдром.
Серотониновият синдром е рядко, но потенциално фатално състояние характеризиращо с раздразнителност, промени в съзнанието, объркване, миоклонус, атаксия, коремни спазми, хиперпирексия, треперене, дилатация на зеницата, обилно изпотяване, хипертония и тахикардия.
Моноаминооксидазния и катехол-O-метилтрансферазния път са двата основни ензимни пътя в метаболизма на катехоламините, като инхибирането на двете системи може да доведе до прекомерни нива на норадреналин и серотонин.
Приложение: катехол-O-метилтрансферазните инхибитори (catechol-O-methyltransferase inhibitors) не трябва да се използват едновременно с неселективни МАО-инхибитори или други медикаменти с МАО-инхибиторна дейност - фуразолидон (furazolidone), линезолид (linezolid), прокарбазин (procarbazine).
Необходим е период от най-малко 14 дни между прекъсване на терапия с МАО-инхибитори и започване на лечение с COMT-инхибитори.
Обратно към списък с взаимодействия на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid