Взаимодействие на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid с N01AH06 - ремифентанил (remifentanil)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid е "N06AF01 - изокарбоксазид (isocarboxazid)" която взаимодейства с "N01AH06 - ремифентанил (remifentanil)" по следният начин:
Противопоказание: едновременната употреба на инхибитори на моноаминооксидазата (МАО-инхибитори) и фенилпиперидинови опиоиди като меперидин (meperidine) и фентанил (fentanyl) рядко могат да доведат тежки и потенциално фатални нежелани реакции.
Изглежда има два типа на взаимодействие - възбуден и депресивен тип.
Симптомите на възбуден тип реакция може да включват възбуда, главоболие, изпотяване, хиперпирексия, ригидност, хипертонична криза, хипотония, гърчове и кома. В някои случаи има настъпила смърт.
Точният механизъм е неизвестен, но може да бъде свързан с прекомерна серотонинергичната активност в централната нервна система - серотонинов синдром. Взаимодействието е непредсказуемо и докладвано при употребата на меперидин (meperidine), фентанил (fentanyl) и алфентанил (alfentanil) в комбинация с различни МАО-инхибитори, включително фенелзин (phenelzine), транилципромин (tranylcypromine), моклобемид (moclobemide) и селегилин (selegiline).
Фатална хиперпирексия и хипертония са били наблюдавани при проучване върху животни, включващи меперидин (meperidine) и фенелзин (phenelzine) или фуразолидон (furazolidone).
Симптомите на депресивна реакция произтичащи от адитивния ЦНС депресивен ефект включват респираторна депресия, хипотензия и кома.
Приложение: като цяло се счита за противопоказно приложението на фенилпиперидинови опиоиди и МАО-инхибитори или други вещества притежаващи МАО-инхибиторна активност - фуразолидон (furazolidone), прокарбазин (procarbazine).
Необходим е времеви интервал от най-малко 14 дни между прекъсване лечението с МАО-инхибитори и започване на лечение с тези опиоиди.
Според етикетирането на продуктите, при някои МАО-инхибитори като разагилин (rasagiline) и селегилин (selegiline) се препоръчва да се избягване употребата на метадон (methadone) и пропоксифен (propoxyphene).
Въпреки, че морфинът (morphine) може да има значителен ЦНС и респираторен депресивен ефект, по принцип се счита за по-безопасна алтернатива при пациенти лекувани с МАО-инхибитори.
Обратно към списък с взаимодействия на N06AF01 изокарбоксазид, isocarboxazid