Взаимодействие на N06AB10 есциталопрам, escitalopram с B01AE06 - бивалирудин (bivalirudin)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на N06AB10 есциталопрам, escitalopram е "N06AB10 - есциталопрам (escitalopram)" която взаимодейства с "B01AE06 - бивалирудин (bivalirudin)" по следният начин:
Мониториране: инхибиторите на обратния захват на серотонина могат да увеличат риска от кървене при пациенти, лекувани с улцерогенни препарати и такива, които повлияват хемостазата, като антикоагуланти, тромбоцитни инхибитори, тромбинови инхибитори, тромболитични препарати или препарати, които често причиняват тромбоцитопения. Трицикличният антидепресант, клoмипрамин, също е мощен инхибитор на обратния захват на серотонин и може да взаимодейства по подобен начин. Освобождаването на серотонин от тромбоцитите играе важна роля в хемостазата, поради което инхибиторите на обратния захват на серотонин могат да променят тромбоцитната функция и да предизвикат кървене.
Публикувани доклади са документирали настъпване епизоди на кървене при пациенти, лекувани с психотропни агенти, които променят обратния захват на серотонин. Епизодите на кървене, свързани с инхибитори на обратния захват на серотонина се изразявали със симптоми от ексимози, хематом, епистаксис и петехии до животозастрашаващи хеморагии. Допълнителни епидемиологични изследвания са потвърдили връзката между тези препарати и настъпването на кървене от горните отдели на гастроинтестиналния тракт, и едновременното прилагане на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) или аспирин може да увеличи този риск.
Предварителни данни също предполагат, че може да има фармакодинамично взаимодействие между инхибиторите на обратния захват на серотонина и перорални антикоагуланти, които могат да причинят кървене. Едновременното прилагане на пароксетин и варфарин е било свързано с увеличена честота на кървене, без видими промени в разпределението на едното или другото лекарство или промени в протромбиновото време.
Кървене също е било докладвано при употреба на флуоксетин и варфарин, докато за циталопрам и сертралин е докладвано, че удължават протромбиновото време на пациенти, приемащи варфарин с около 5% до 8%. В едно проучване (рандомизирано оценка на дългосрочна антикоагулантна терапия) инхибиторите на обратния захват на серотонина се били свързани с повишен риск от кървене при всички терапевтични групи.
Приложение: препоръчва се повишено внимание, ако инхибитор на обратния захват на серотонина или кломипрамин се прилагат в комбинация с други лекарства, които могат да засегнат хемостазата. Пациентите трябва да бъдат посъветвани своевременно да докладват на своя лекар за признаци на кървене, включително болка, подуване, главоболие, виене на свят, слабост, удължено кървене от рани, повишено менструално кървене, вагинално кървене, кървене от носа, кървене от венците при миене на зъбите, необичайно кървене или посиняване, червена или кафява урина, червени или черни изпражнения.
Обратно към списък с взаимодействия на N06AB10 есциталопрам, escitalopram