Взаимодействия

Взаимодействие на N06AA10 нортриптилин, nortriptyline с N05AB02 - флуфеназин (fluphenazine)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на N06AA10 нортриптилин, nortriptyline е "N06AA10 - нортриптилин (nortriptyline)" която взаимодейства с "N05AB02 - флуфеназин (fluphenazine)" по следният начин:

Мониторинг: едновременното приложение на фенотиазинови производни с трициклични антидепресанти (TCA) може да доведе до повишени плазмени концентрации на едното или двете лекарства, както и до допълнителни странични ефекти.

Повечето фенотиазини и трициклични антидепресанти се метаболизира от CYP450 2D6 изоензим, като по този начин може да възникне конкурентно инхибиране на ензима, когато се прилага повече от едно лекарство. Въпреки че тези лекарства са използвани заедно в клиничната практика, трябва да се отчита възможността за повишен риск от развитие на сериозни нежелани лекарствени реакции, като депресия на централната нервна система, късна дискинезия, хипотония и удължаване на QT интервала, тъй като много от тези лекарства сами по себе си могат да предизвикат подобни нежелани ефекти.

В допълнение, при комбинираната употреба на фенотиазинови производни с трициклични антидепресанти могат да се появят ексцесивни антихолинергични ефекти, които се проявяват с паралитичен илеус, хипертермия, топлинен удар и антихолинергичен синдром на интоксикация. Периферни симптоми на антихолинергичната интоксикация обикновено включват мидриаза, замъглено зрение, зачервяване на лицето, треска, суха кожа и лигавици, тахикардия, задържане на урина и запек. Централните симптоми могат да включват загуба на паметта, дезориентация, непоследователност, халюцинации, психоза, делир, хиперактивност, потрепване или резки движения, стереотипия и гърчове.

Приложение: при едновременната употреба на фенотиазини и трициклични антидепресанти трябва да се подхожда с повишено внимание, особено при пациенти в напреднала възраст и тези със съпътстващо органично заболяване на мозъка, които са по-чувствителни към централните антихолинергични ефекти на тези лекарства и при които симптоми на токсичност, могат лесно да бъдат пренебрегвани.

Пациентите се съветват да уведомяват своя лекар незабавно, ако получат симптоми на антихолинергична интоксикация (например коремни болки, температура, непоносимост към топлина, замъглено зрение, обърканост, халюцинации) или сърдечно-съдова токсичност (напр. световъртеж, сърцебиене, аритмии, синкоп). Пациентите на амбулаторно лечение се съветват да избягват дейности, изискващи активна умствена дейност, докато не разберат как им влияят лекарствата. Ако се развият тежки нежелани лекарствени реакции, може да се наложи намаляване на дозата на едното или двете лекарства.

Обратно към списък с взаимодействия на N06AA10 нортриптилин, nortriptyline

Взаимодействие на N06AA10 нортриптилин, nortriptyline с лекарства и продукти съдържащи N05AB02 - флуфеназин (fluphenazine)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook