Взаимодействия

Взаимодействие на N05AX12 арипипразол, aripiprazole с N07XX06 - тетрабеназин (tetrabenazine)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на N05AX12 арипипразол, aripiprazole е "N05AX12 - арипипразол (aripiprazole)" която взаимодейства с "N07XX06 - тетрабеназин (tetrabenazine)" по следният начин:

Мониторинг: тетрабеназин (tetrabenazine) причинява централно изчерпване на допамин като се свързва обратимо за човешкия везикулен моноаминен транспортер тип 2 (VMAT2) и пречи на пресинаптичните моноаминооксидазни механизми за съхранение.

Едновременното приложение на тетрабеназин в комбинация с невролептици или други допаминови антагонисти като метоклопрамид (metoclopramide) може да доведе до тежки прояви на допаминов дефицит.

Малигнен невролептичен синдром, хипертермия, паркинсонизъм, дисфагия, акатизия и други екстрапирамидни нарушения са докладвани при лечение с тетрабеназин, самостоятелно или в комбинация с невролептици.

Да се избягва: тетрабеназин както и много невролептици - асенапин (asenapine), клозапин (clozapine), дроперидол (droperidol), халоперидол (haloperidol), илоперидон (iloperidone), палиперидон (paliperidone), пимозид (pimozide), фенотиазини (phenothiazines), кветиапин (quetiapine), рисперидон (risperidone), сертиндол (sertindole), зипразидон (ziprasidone) и други допаминови антагонисти - домперидон (domperidone), са свързани с дозо-зависимо удължаване на QT интервала.

Теоретично, употребата на тези средства в комбинация може да доведе до повишен риск от камерни аритмии, включително камерна тахикардия и torsade de pointes поради потенциален адитивен аритмогенен ефект.

При здрави мъже и жени, 25 или 50 мг тетрабеназин е доказано, че увеличават коригирания QT със средно 8 мсек.

Ефектите при по-високи експозиции към тетрабеназин или неговите метаболити не са оценени.

Като цяло рискът на индивидуалния медикамент или комбинацията от медикаменти водещи до камерна аритмия поради удължаване на QT интервала е до голяма степен непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои рискови фактори като синдром на удължения QT интервал, сърдечни заболявания и електролитни нарушения - хипокалиемия, хипомагнезиемия.

Степента на лекарствено-индуцираното удължаване на QT интервала е в зависимост от конкретните лекарства и дозировки.

Приложение: употребата на тетрабеназин в комбинация с невролептици или други допаминови антагонисти трябва да се избягва.

Когато се налага едновременно приложение, пациентите трябва да уведомяват своя лекар, ако получат екстрапирамидни симптоми като брадикинезия, хипертония, ригидност, безпокойство и дисфагия.

Лекарите и близките на пациентите трябва да бъдат уведомени за риска от развитие на малигнен невролептичен синдром и да следят за потенциални признаци като промени в психичния статус - мутизъм, кататония, ступор, кома, възбуда, обърканост, халюцинации, налудности; нестабилност на автономната нервна система, безпокойство, скованост, атаксия, миоклонус, хиперрефлексия, тремор, изпотяване, повишени нива на креатинфосфокиназа и хиперпирексия.

Пациентите трябва да потърсят лекарска помощ, ако се появят симптоми на torsade de pointes като световъртеж, сърцебиене или синкоп.

Обратно към списък с взаимодействия на N05AX12 арипипразол, aripiprazole

Взаимодействие на N05AX12 арипипразол, aripiprazole с лекарства и продукти съдържащи N07XX06 - тетрабеназин (tetrabenazine)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook