Взаимодействия

Взаимодействие на N05AD01 халоперидол, haloperidol с N05AN - Литий (Lithium)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на N05AD01 халоперидол, haloperidol е "N05AD01 - халоперидол (haloperidol)" която взаимодейства с "N05AN - Литий (Lithium)" по следният начин:

Мониторинг: халоперидол (haloperidol) може да доведе до дозо-зависимо удължаване на QT интервала.

Теоретично едновременното приложение с други медикаменти, които могат да удължат QT интервала може да доведе до повишен риск от камерни аритмии, включително камерна тахикардия и torsade de pointes, поради потенциален адитивен аритмогенен ефект.

Лечението с халоперидол само по себе е свързано с докладвани случаи на torsade de pointes и внезапна смърт.

Докладвани са случаи на удължаване на QT интервала при литий.

Като цяло, рискът на индивидуалния медикамент или комбинация медикаменти, причиняващи камерна аритмия поради удължаване на QT интервала е непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои рискови фактори като синдром на удължения QT интервал, сърдечни заболявания и електролитни нарушения - хипокалиемия, хипомагнезиемия.

Степента на лекарствено-индуцираното удължаване на QT интервала е в зависимост от конкретните лекарства и дозировки.

Мониторинг: въпреки, че халоперидол и литий са били използвани безопасно съвместно, докладвани са няколко случая на енцефалопатичен синдром, състоящ се от тежки невротоксични ефекти, екстрапирамидни симптоми, необратимо увреждане на мозъка.

Механизмът е неизвестен.

Приложение: препоръчва се повишено внимание, ако халоперидол се използва в комбинация с литий, особено интравенозно или в по-високи от препоръчителните дози.

Големи дозировки от двете лекарства трябва да се избягват.

Някои клиницисти препоръчват намаляване на дозата на халоперидол, когато се започва терапия с литий.

Пациентите трябва да бъдат внимателно проследявани за признаци на невротоксичност, особено през първите няколко седмици от лечението.

Лечението трябва да бъде прекратено, ако се развият потенциални признаци и симптоми на енцефалопатичен синдром като слабост, повишена температура, летаргия, объркване, екстрапирамидни симптоми, левкоцитоза, както и повишаване на серумните ензими, урея и кръвната захар на гладно.

Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят лекарска помощ, ако се появят симптоми на torsades de pointes като световъртеж, сърцебиене или синкоп.

Обратно към списък с взаимодействия на N05AD01 халоперидол, haloperidol
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook