Взаимодействие на N05AC03 мезоридазин, mesoridazine с A02AA04 - магнезиев хидроксид (magnesium hydroxide)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на N05AC03 мезоридазин, mesoridazine е "N05AC03 - мезоридазин (mesoridazine)" която взаимодейства с "A02AA04 - магнезиев хидроксид (magnesium hydroxide)" по следният начин:
Мониториране: прекомерна употреба на някои лаксативи, включително магнезиев хидроксид, може да причини загуба на електролити и увеличен риск от камерна тахикардия тип torsade de pointes при пациенти, лекувани с лекарства, които удължават QT-интервала. Електролитни нарушения, включително хипокалиемия и хипомагнезиемия, са били докладвани при злоупотреба с лаксативи, и са известни рискови фактори за възникване на torsade de pointes, свързана с удължаване на QT-интервала.
Коригиране на дозовия интервал: едновременното прилагане с алуминий- или магнезий-съдържащи антиациди може да намали серумните концентрации на перорално приложените фенотиазини. Предложеният механизъм се състои в абсорбция на антиацида, водеща до намалена бионаличност на фенотиазина. Взаимодействието е било докладвано за хлорпромазин, но може да възникне с други фенотиазини.
В едно проучване на 10 пациента, лекувани с хлорпромазин, 30 мл от антиацид, съдържащ алуминий и магнезиев хидроксид, понижил уринарната екскреция на хлорпомазин с 10% до 45%. В едно друго проучване с 6 психично болни пациенти, едновременното прилагане на перорална суспензия хлорпромазин с 30 мл антиацид, съдържащ алуминиев хидроксид и магнезиев трисиликат, довело до 20% в серумните нива на хлорпромазин, 2 часа по-късно. Клиничното значение е неизвестно.
Психиатричен рецидив възникнал при пациент, лекуван с хлорпромазин, след прибавяне на антиацидна терапия, според един доклад. Разделяне времето на приложение с 2 до 3 часа може да бъде полезно, ако се подозира взаимодействие.
Приложение: пациенти, лекувани с лекарства, които удължават QT-интервала, трябва да внимават, когато сами решават да приемат лаксативи. Препоръчителната доза и продължителност на употреба не трябва да бъдат надвишавани. Пациенти, лекувани с лактулоза за повече от 6 месеца трябва да бъдат наблюдавани периодично, за електролитен дисбаланс. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят медицинска помощ, ако изпитат симптоми, които биха могли да оказват настъпване на torsade de pointes, като замайване, сърцебиене или синкоп.
Обратно към списък с взаимодействия на N05AC03 мезоридазин, mesoridazine