Взаимодействия

Взаимодействие на N05AB02 флуфеназин, fluphenazine с N04AA01 - трихексифенидил (trihexyphenidyl)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на N05AB02 флуфеназин, fluphenazine е "N05AB02 - флуфеназин (fluphenazine)" която взаимодейства с "N04AA01 - трихексифенидил (trihexyphenidyl)" по следният начин:

Мониторинг: централно-действащите антихолинергични средства могат да антагонизира терапевтични ефекти на невролептиците. Въпреки че тези лекарства са били използвани заедно в клиничната практика, трябва да се има предвид възможността за повишен риск от нежелани лекарствени реакции, като депресия на централната нервна система и тардивна дискинезия (неволеви движения на езика, устните, лицето, туловището и крайниците). В допълнение, могат да се появят прекомерни антихолинергични ефекти при комбинираната употреба, което може да доведе до паралитичен илеус, хипертермия, топлинен удар и антихолинергичен синдром на интоксикация.

Периферните симптоми на антихолинергична интоксикация обикновено включват мидриаза, замъглено зрение, зачервяване на лицето, треска, суха кожа и лигавици, тахикардия, задръжка на урина и запек. Централните симптоми могат да включват загуба на паметта, дезориентация, непоследователност, халюцинации, психоза, делир, хиперактивност, потрепване или резки движения, стереотипия и гърчове. В горещо време трябва да се разглежда риска от прегряване и топлинен удар, тъй като невролептиците могат повлияят регулирането на температурата в хипоталамуса, докато антихолинергични средства са склонни да потискат периферните механизми при изпотяване.

Приложение: препоръчва се повишено внимание, когато централно-действащи антихолинергични средства се използват заедно с невролептици, особено при пациенти в напреднала възраст и тези със съпътстващо органично заболяване на мозъка, които са по-чувствителни към централните антихолинергични ефекти на тези лекарства и при които симптоми на токсичност, лесно се пренебрегват. В клиничната практика, понякога, се прилагат профилактично антихолинергични средства по време на невролептична терапия за лечение на лекарствено-индуциран паркинсонизъм или екстрапирамидни симптоми, но невинаги може да бъде подходящо.

Пациентите, на който е предписа комбинацията от централно-действащито антихолинергично средство и невролептик, се съветват да уведомяват своя лекар незабавно, ако получат симптоми на потенциална антихолинергична интоксикация, като коремни болки, температура, непоносимост към топлина, замъглено зрение, обърканост и халюцинации. Пациентите, лекувани амбулаторно се съветват да избягват дейности, изискващи активна умствена дейност, докато не разберат как им влияят лекарствата. Ако се появят прекомерни нежелани реакции, може да се наложи намаляване на дозата на едното или на двете лекарства. При горещо време, пациентите трябва да избягват продължителното излагане на слънце и интензивно физическо натоварване, също така трябва да приемат достатъчно течности.

Обратно към списък с взаимодействия на N05AB02 флуфеназин, fluphenazine

Взаимодействие на N05AB02 флуфеназин, fluphenazine с лекарства и продукти съдържащи N04AA01 - трихексифенидил (trihexyphenidyl)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook