Взаимодействия

Взаимодействие на N03AG01 валпроева киселина, valproic acid с L01XA01 - цисплатин (cisplatin)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на N03AG01 валпроева киселина, valproic acid е "N03AG01 - валпроева киселина (valproic acid)" която взаимодейства с "L01XA01 - цисплатин (cisplatin)" по следният начин:

Мониторинг: едновременното приложение на валпроевата киселина (valproic acid) с цисплатин (cisplatin) може да понижи плазмената концентрация и фармакологичните ефекти на валпроевата киселина. Точният механизъм на взаимодействие не е известен.

В доклад от клиничен случай на млада жена с анамнеза за епилепсия, възникват тонично-клонични гърчове по време на антинеопластична терапия с цисплатин и доксорубицин. Плазмените нива на антиконвулсантите са измерени по време на два курса на лечение и 2 дни след вклучване на антинеопластична терапия са наблюдавани по-ниски плазмени нива на натриев валпроат и карбамазепин. Нивата им се връщат към нормални стойности 2 до 3 дни след последната доза цисплатин.

В друг клиничен доклад на 34-годишен пациент с епилепсия, лекуван от тумор на тестиса с цисплатин-базирана химиотерапия, възникват тежки генерализирани тонично-клонични гърчове, във връзка с намалени серумни нива на валпроат. Припадъците се появяват 7 седмици след първия курс химиотерапия, включващ блеомицин и етопозид в допълнение към цисплатин. Серумната концентрация на валпроат е около 50% по-ниска, от тази преди химиотерапията.

След възстановяване нивата на валпроат, при същия пациент, е запчнал втори курс химиотерапия и няколко дни по-късно отново се появяват гърчове. Включен е фенитоин 100 мг три пъти на ден, но пристъпите продължават често по време на следващите курсове химиотерапия, във връзка с значително намалени серумни нива на валпроат. След четири курса, химиотерапевтичния режим е променен с паклитаксел, ифосфамид и цисплатин, въпреки това, серумните нива на валпроат остават ниски и гърчове са наблюдавани при всеки един от двата курса. За разлика, тези лекарствени схеми не са имали ефект върху серумните концентрации на фенитоин, който остава в границите на терапевтичния диапазон.

Приложение: серумните нива на валпроат трябва да се проследяват внимателно по време на лечението с цисплатин. Може да се наложи коригиране на дозата.

Обратно към списък с взаимодействия на N03AG01 валпроева киселина, valproic acid

Взаимодействие на N03AG01 валпроева киселина, valproic acid с лекарства и продукти съдържащи L01XA01 - цисплатин (cisplatin)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook