Взаимодействия

Взаимодействие на N03AB04 мефенитоин, mephenytoin с J01MA02 - ципрофлоксацин (ciprofloxacin)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на N03AB04 мефенитоин, mephenytoin е "N03AB04 - мефенитоин (mephenytoin)" която взаимодейства с "J01MA02 - ципрофлоксацин (ciprofloxacin)" по следният начин:

Мониторинг: ципрофлоксацин (ciprofloxacin) може да увеличи или намали плазмените концентрациите на фенитоин (phenytoin) по време на съпътстващото лечение, увеличен е и риска от фенитоинова токсичност или поява на припадъци. В допълнение, хинолоните (например ципрофлоксацин) могат да понижат гърчовия праг.

Въпреки че не са ясно определени, предполагаемите механизми за намаляване на концентрациите на фенитоин включват, инхибиране на фенитоиновата бъбречна тубулна реабсорбция от ципрофлоксацин, водещо до увеличаване елиминирането на фенитоин или вследствие на ефекта на ципрофлоксацин върху чревната флора, което променя ентерохепаталния кръговрат на фенитоин. Могат да бъдат повлияни и други хидантоини (хидантоинови производни, към който спада фенитоин).

Приложение: когато ципрофлоксацин се включва или изключва от терапия с фенитоин, се препоръчва внимателно наблюдение на отговора от лечението при пациента, включително серумните концентрации на хидантоиновото производно. Пациентите се съветват да уведомят своя лекар, ако се появят припадъци или симптоми на вероятна хидантоинова токсичност, като гадене, повръщане, тремор, атаксия, летаргия, неясен говор, зрителни нарушения или промени в психичното състояние. Може да се наложи корекция на дозата на хидантоина.

Обратно към списък с взаимодействия на N03AB04 мефенитоин, mephenytoin

Взаимодействие на N03AB04 мефенитоин, mephenytoin с лекарства и продукти съдържащи J01MA02 - ципрофлоксацин (ciprofloxacin)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook