Взаимодействие на N03AB02 фенитоин, phenytoin с N03AF03 - руфинамид (rufinamide)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на N03AB02 фенитоин, phenytoin е "N03AB02 - фенитоин (phenytoin)" която взаимодейства с "N03AF03 - руфинамид (rufinamide)" по следният начин:
Мониториране: едновременното прилагане с руфинамид (rufinamide) може да намали клирънса и да увеличи плазмените концентрации на фенитоин (phenytoin). Механизмът на взаимодействие е неизвестен. Намаляването в клирънса на фенитоин, оценено въз основа на типичните нива на руфинамид, се предвижда да увеличи плазмените нива на фенитоин със 7% до 21%.
След като е известно, че фенитоин има нелинейни фармакокинетични свойства (клирънсът се насища при по-високи дози), възможно е експозицията да бъде по-голяма отколкото се предвижда. От друга страна е показано, че фенитоин намалява концентрациите на руфинамид с 25% до 46%, и тези промени не зависили от дозите на фенитоин. Всички ефекти, когато настъпвали такива, били по-изразени при деца.
Приложение: серумните нива на фенитоин и фармакологичния отговор трябва да бъдат мониторирани отблизо, когато руфинамид се прибавя или премахва от терапията, и дозите на фенитоин да бъдат коригирани, ако е необходимо. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да се свържат със своя лекар, ако изпитат симптоми на фенитоинова токсичност, като гадене, повръщане, тремор, атаксия, летаргия, неясен говор, зрителни смущения или промени в психичния статус.
Обратно към списък с взаимодействия на N03AB02 фенитоин, phenytoin