Взаимодействие на N03AB02 фенитоин, phenytoin с L01BC02 - флуороурацил (fluorouracil)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на N03AB02 фенитоин, phenytoin е "N03AB02 - фенитоин (phenytoin)" която взаимодейства с "L01BC02 - флуороурацил (fluorouracil)" по следният начин:
Мониториране: едновременното прилагане с левамизол (levamisole) и 5-флуороурацил (5-fluorouracil) увеличава серумните нива на фенитоин (phenytoin). Не е бил установен механизъм за това взаимодействие, и не се знае дали левамизол или 5-флуороурацил, или и двата препарата, са отговорни.
Въпреки това, 5-флуороирацил е бил замесен в един доклад. 66-годишен мъж, който бил стабилизиран с фенитоин за повече от 4 години, развил симптоми на токсичност във връзка с повишени серумни концентрации на фенитоин 11 седмици след започване приема на 2-флуороурацил и левковорин. Симптомите претърпели обратно развитие след понижаване дозите на фенитоин и нивата на фенитоин били мониторирани и дозите съответно коригирани, през останалия период на химиотерапията. След завършване на химиотерапията, дозите на фенитоин били постепенно увеличени до първоначалните нива, без повторни инциденти. Авторите предполагат, че 5-флуороурацил може да инхибира метаболизма на фенитоин чрез CYP450 2C9.
Приложение: фармакологичният отговор към фенитоин трябва да бъде мониториран отблизо, когато левамизол, 5-флуороурацил или капецитабин (който се метаболизира до 5-флуороурацил ин виво) се прибавя към или премахва от терапията, и дозите на фенитоин да бъдат коригирани, ако е необходимо.
Пациентите трябва да бъдат посъветвани да уведомят своя лекар, ако изпитат симптоми на фенитоинова токсичност, включително сънливост, зрителни смущения, промени в психическия статус, припадъци, гадене или атаксия. Не е ясно дали това взаимодействие може също да настъпи с други хидантоини.
Обратно към списък с взаимодействия на N03AB02 фенитоин, phenytoin