Взаимодействия

Взаимодействие на N03AB02 фенитоин, phenytoin с G03DC06 - етинодиол (etynodiol)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на N03AB02 фенитоин, phenytoin е "N03AB02 - фенитоин (phenytoin)" която взаимодейства с "G03DC06 - етинодиол (etynodiol)" по следният начин:

Допълнителни контрацептивни мерки: едновременното приложение на някои антиконвулсанти като карбамазепин (carbamazepine), окскарбазепин (oxcarbazepine), фенобарбитал (phenobarbital), фенитоин (phenytoin) и примидон (primidone) с контрацептивни хормони може да намали ефикасността на последните.

Налице са множество случаи на менструални смущения (например внезапно кървене, аменорея, нередовна менструация) и възникването на нежелана бременност при жени, приемали перорални контрацептиви с антиконвулсанти.

В някои проучвания, честотата на менструални нарушения свързани с тази комбинация е била малко над 65%. Това взаимодействие произтича от ускореното елиминиране на контрацептивните хормони, както и намаляване на плазмената концентрация на несвързаните (активни) хормони поради индукция на ензимната активност на чернодробната CYP450 (цитохром P450) и капацитета на хормон-свързващия глобулин от някои антиконвулсанти.

Редица фармакокинетични проучвания са установили, че обичайно препоръчителни дози на карбамазепин, фенобарбитал, окскарбазепин и фенитоин могат отделно да намалят системната експозиция (AUC) на етинил естрадиол (ethinyl estradiol) и левоноргестрел (levonorgestrel) с близо една трета и повече.

Приложение: жените, които използват хормонални контрацептиви трябва да бъдат предупредени за риска от кървене и нежелана бременност по време на съпътстващо лечение с ензим-индуциращи антиконвулсанти. Необходимо е да се използват алтернативни или допълнителни методи за контрол на раждаемостта по време и в продължение на най-малко две седмици след краткотрайна и 4 седмици след продължителна (повече от 4 седмици) антиконвулсивна терапия. Ако се използват комбинирани перорални противозачатъчни таблетки, се използва схема на лечение, съдържаща най-малко 50 микрограма етинилестрадиол на ден или еквивалентен прием.

Въпреки че, появата на кървене не е показател за ниски серумни нива на етинилестрадиол или повишен риск от овулация, някои лекари считат, че при жени с кървене по време на лечение с ензим-индуцираща терапия може да им се назначи повишаване на дозата на етинил естрадиол над 50 микрограма дневно, като се съчетава повече от една форма на противозачатъчни таблетки.

При пациенти на ензим-индуцираща терапия, за спешна контрацепция може да се използва левоноргестрел по схема, състояща се от доза 1,5 мг възможно най-скоро (в рамките на 72 часа след полов акт), а някои лекари препоръчват първоначалната доза да бъде последвана от 0,75 или 1,5 мг доза, дванадесет часа по-късно. Друга алтернатива е еднократна доза от 2,25 мг възможно най-скоро след полов акт.

Въпреки това, няма данни за ефикасността, съответствието и страничните ефекти на някоя от тези схеми. Не се налага предприемането на специални предпазни мерки или препоръки при жени, използващи хормон-освобождаващи вътрематочни системи, поради тяхното локално (местно) действие. Инжективните контрацептиви съдържащи единствено прогестин не се повлияват от ензим-индуциращи лекарства.

Обратно към списък с взаимодействия на N03AB02 фенитоин, phenytoin
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook