Взаимодействия

Взаимодействие на N02CC01 суматриптан, sumatriptan с N06AF01 - изокарбоксазид (isocarboxazid)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на N02CC01 суматриптан, sumatriptan е "N02CC01 - суматриптан (sumatriptan)" която взаимодейства с "N06AF01 - изокарбоксазид (isocarboxazid)" по следният начин:

Противопоказание: моноаминоксидазните инхибитори може значително да повишат плазмените концентрациите на някои 5-HT1 рецепторни агонисти като ризатриптан (rizatriptan), суматриптан (sumatriptan) и золмитриптан (zolmitriptan) и техните активни метаболити, чрез инхибиране техния метаболитен клирънс от моноаминоксидаза тип А.

Клинично, това взаимодействие може да доведе до повишен риск от вазоспастични реакции, включително вазоспазъм на коронарната артерия, периферна съдова исхемия и исхемия на колона, свързано с използването на 5-HT1 рецепторни агонисти.

Въпреки, че тези фармакокинетични промени се наблюдават само с ограничен брой на 5-HT1 рецепторните агонисти и техните метаболити, възможността за фармакодинамичното взаимодействие е възможна при всички медикаменти от този в клас.

Теоретично, МАО-инхибиторите могат да потенцират на серотонинергичната дейност на тези вещества и да увеличат риска от серотонинов синдром - рядко, но сериозно и потенциално фатално усложнение в резултат хиперстимулацията на мозъчните 5-HT1A рецептори.

Механизмът на това взаимодействие е инхибиране метаболизма на серотонин от МАО-инхибиторите.

Приложение: едновременната употреба на някои 5-HT1 рецепторни агонисти и МАО-инхибитори или други вещества с МАО-инхибиторна активност като фуразолидон (furazolidone), прокарбазин (procarbazine), селегилин (selegiline), се счита противопоказана.

Необходим е период от най-малко 14 дни между прекратяването на терапията с МАО-инхибитори и започване на лечението с 5-HT1 рецепторни агонисти.

Ако е необходимо едновременното им приложение, се предпочитат медикаменти като алмотриптан (almotriptan), фроватриптан (frovatriptan) и наратриптан (naratriptan), поради липсата на значително фармакокинетично взаимодействие с МАО-инхибиторите.

Въпреки това, пациентите трябва да бъдат наблюдавани за възможни неблагоприятни реакции от серотонинергичната дейност върху ЦНС като раздразнителност, промени в съзнанието, объркване, миоклонус - атаксия, абдоминални крампи, хиперпирексия, треперене, изпотяване, мидриаза, хипертония и тахикардия.

Обратно към списък с взаимодействия на N02CC01 суматриптан, sumatriptan
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook