Взаимодействия

Взаимодействие на N02AC04 декстропропоксифен, dextropropoxyphene с N05AA05 - трифлупромазин (triflupromazine)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на N02AC04 декстропропоксифен, dextropropoxyphene е "N02AC04 - декстропропоксифен (dextropropoxyphene)" която взаимодейства с "N05AA05 - трифлупромазин (triflupromazine)" по следният начин:

Мониторинг: едновременната употреба на пропоксифен (propoxyphene) и фенотиазини (phenothiazines), може да доведе до адитивен депресивен ефект върху централната нервна система.

Злоупотреба с пропоксифен самостоятелно или в комбинация с други депресанти на ЦНС, е основна причина за смъртните случаи, свързани с употребата на медикаменти, особено при пациенти с история на емоционални разстройства, суицидни мисли или злоупотреба с алкохол и наркотици.

В голямо канадско изследване употребата на пропоксифен е свързана с 60% повишен риск от фрактури на бедрената кост при пациенти в напреднала възраст, като риска е допълнително увеличен от едновременната употреба на психотропни средства, включително невролептици, вероятно поради адитивно психомоторно увреждане.

Тези лекарства може да представляват опасна комбинация в определени чувствителни групи от населението.

Фармакокинетично, пропоксифен може да увеличи плазмените концентрации на фенотиазините чрез инхибиране на техния CYP450 2D6 метаболизъм.

В допълнение към засиленото потискане на ЦНС има възможност за увеличаване на неблагоприятните ефекти от фенотиазини като късна дискинезия, хипотония и удължаване на QT интервала.

Приложение: препоръчва се повишено внимание, ако пропоксифен се предписва с фенотиазини, особено в напреднала възраст и при пациенти с история на емоционални разстройства, суицидни мисли или злоупотреба с алкохол и наркотици.

Може да е наложителна корекция на дозата.

Пациентите трябва да бъдат предупредени да не надвишават препоръчителните дози, да се избягва употребата на алкохол, както и да уведомяват своя лекар, ако се появят симптоми на токсичност като летаргия, прекомерна седация, замайване, синкоп, гърчове и неравномерен сърдечен пулс.

Обратно към списък с взаимодействия на N02AC04 декстропропоксифен, dextropropoxyphene
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook