Взаимодействие на N01AB06 изофлуран, isoflurane с C08DA01 - верапамил (verapamil)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на N01AB06 изофлуран, isoflurane е "N01AB06 - изофлуран (isoflurane)" която взаимодейства с "C08DA01 - верапамил (verapamil)" по следният начин:
Мониторинг: калциевите антагонисти могат да потенцират ефектите на потискане на сърцето и хипотензивните ефекти на летливите (халогенни) анестетици, както и обратното, поради подобно фармакологично действие върху сърдечносъдовата система.
Сериозните последствия от това взаимодействие могат да включват сърдечно-съдов колапс, камерно увреждане и/или смущения на проводимостта, особено при пациенти със съпътстващи сърдечни усложнения. Взаимодействието е по-вероятно с верапамил и дилтиазем, поради хронотропния (върху сърдечната честота) и дромотропен (върху проводимостта) ефекти.
Докладван е клиничен случай на пациент, лекуван с атенолол и дилтиазем, като прилагането на енфлуран води до влошаване на съществуваща дисфункция на атриовентрикуларения и синусовия възел. В друг клиничен случай, когато енфлуран е приложен при пациент, лекуван с дилтиазем, се развива тежка синусова брадикардия, прогресираща до асистолия. Също така е докладван атриовентриколарен блок при комбинирането на енфлуран и верапамил. При проучвания върху животни, анестезия с халотан, енфлуран или изофлуран е довела до повишаване на плазмената концентрация на верапамил, поради намаляване на общия клирънс.
Приложение: като цяло, не се препоръчва изключването на калциев антагонист преди операция, поради ребаунд ефект при пациенти с коронарна болест на сърцето или артериална хипертония. Въпреки това, трябва да се внимава изключително много, когато се прилагат халогенни анестетици при пациенти, подложени на лечение с блокери на калциевите канали. Препоръчва се по време на операцията и следоперативното мониториране на хемодинамичния статус и ЕКГ (електрокардиография), като при необходимост дозата на едното или двете лекарства се коригира.
Обратно към списък с взаимодействия на N01AB06 изофлуран, isofluraneВзаимодействие на N01AB06 изофлуран, isoflurane с лекарства и продукти съдържащи C08DA01 - верапамил (verapamil)
- ВЕРАПАМИЛ таблетки 40 мг * 50 СОФАРМА
- ВЕРАПАМИЛ таблетки 80 мг * 50 СОФАРМА
- ВЕРАПАМИЛ амп. 5 мг. 2 мл.
- ВЕРАПАМИЛ РЕТАРД табл.120 мг. * 50 АКТАВИС
- ВЕРАПАМИЛ таблетки 40 мг * 50
- ВЕРАПАМИЛ таблетки 80 мг * 50
- ВЕРАПАМИЛ табл. 40мг. * 50 УНИФАРМ
- ВЕРАПАМИЛ таблетки 40 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
- ИЗОПТИН табл. 40 мг. * 50
- ИЗОПТИН таблетки 80 мг * 50 МАЙЛАН
- ИЗОПТИН R табл. 120 мг. * 20
- ИЗОКОР табл. 80 мг. * 30
- ИЗОПТИН SR таблетки 240 мг * 20 МАЙЛАН
- ИЗОПТИН амп. 0.005 * 2 мл.
- ИЗОПТИН SR таблетки 240 мг * 50 МАЙЛАН
- ИЗОКОР инжекционен / инфузионен разтвор 5 мг 2 мл * 1 СОФАРМА
- ИЗОПТИН амп. 5 мг. 2 мл. * 5
- ИЗОПТИН SR таблетки 120 мг * 20 МАЙЛАН
- ИЗОПТИН табл. 40 мг. * 50
- ВЕРАПАМИЛ таблетки 80 мг * 50 ЧАЙКАФАРМА
- ВЕРАПАМИЛ таблетки 240 мг * 20 ЧАЙКАФАРМА
- ВЕРОГАЛИД ЕР таблетки 240 мг * 30 ТЕВА
- ИЗОКОР инжекционен / инфузионен разтвор 5 мг 2 мл * 10 СОФАРМА