Взаимодействие на пипекурониев бромид, pipecuronium bromide с J01FF02 - линкомицин (lincomycin)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на пипекурониев бромид, pipecuronium bromide е "M03AC06 - пипекурониев бромид (pipecuronium bromide)" която взаимодейства с "J01FF02 - линкомицин (lincomycin)" по следният начин:
Мониторинг: линкозамидите (lincosamides), като клиндамицин и линкомицин са показали, нервномускулна блокираща активност ин витро и могат да усилят фармакологичните ефекти на нервномускулните блокери. Клинично, взаимодействието е било докладвано в изолирани случаи, включващи употребата на атракуриум, панкуроний, пипекуроний, сукцинилхолин и тубокурарин. В един от случаите, пациента се възстановява от блокада с тубокурарин и след приемането на линкомицин получава дихателна недостатъчност.
При другия случай се касае за пациент, който е развил продължителна невромускулна блокада, поради неумишлено предозиране с клиндамицин 2400 мг, вместо от 600 мг интравенозно, скоро след възстановяване от лечение със сукцинилхолин и тубокурарин. Теоретично, взаимодействието може да се прояви и с локално приложен клиндамицин в резултат на системна резорбция, въпреки че не са съобщени подобни случаи.
Приложение: пациенти получаващи невромускулни блокери и лечение с линкозамид, трябва да бъдат внимателно проследявани по време и след анестезия за развитие на респираторна депресия и да се предвиди необходимостта от бърза медицинска помощ, ако се наложи. Антихолинестеразните средства и калция не могат напълно да се противопоставят на невромускулната блокада, индуцирана от линкозамиди.
Обратно към списък с взаимодействия на пипекурониев бромид, pipecuronium bromide