Взаимодействия

Взаимодействие на M01CC01 пенициламин, penicillamine с M01CB04 - ауротиоглюкоза (aurothioglucose)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на M01CC01 пенициламин, penicillamine е "M01CC01 - пенициламин (penicillamine)" която взаимодейства с "M01CB04 - ауротиоглюкоза (aurothioglucose)" по следният начин:

Да се избягва: Едновременната употреба на пенициламин и златни соли може да потенцира риска от сериозни хематологични, кожни и бъбречни нежелани реакции, поради припокриващите се профили на токсичност на тези лекарства. По отношение на последваща употреба, развитието на токсичност от златни соли може да бъде свързани с повишен риск от токсичност, макар и не непременно от същия тип, по време на последваща терапия с пенициламин. Някои проучвания съобщават за по-висока честота на нежеланите реакции на пенициламин при пациенти, които са имали големи токсични реакции със златни съединения, като протеинурия и потискане на костния мозък. Една група от следователи са установили, че, за да бъде вярно, пенициламин е предписан по-малко от 6 месеца след нежелана реакция към златото, като по-кратък интервал от време между леченията е бил свързан с повече подобни токсични ефекти на двете лекарства. Въз основа на тези констатации, те предполагат, че механизмът може да включва мобилизиране на златни компоненти от различни тъкани чрез хелация с пенициламин. Друг следовател предложи генетично предразположение, а други не са намерили предсказуем модел на токсичност на пенициламин, въз основа на предишната употреба на злато или интервал между третиранията.

Приложения: Терапия с пенициламин и златни соли не трябва да се прилага едновременно. Пенициламин може да се предписва след прекратяване на терапията със златни соли въпреки, че някои предполагат, че е необходим период от най-малко шест месеца между лечението. Пациентите трябва да бъдат внимателно наблюдавани и съветвани да уведомяват своя лекар, ако се появят признаци и симптоми на пенициламинова токсичност като повишена температура, втрисане, болки в гърлото, необичайно кръвонасядане или кървене, хематурия, кашлица, хрипове, необясним задух, мускулна слабост или двойно виждане.

Обратно към списък с взаимодействия на M01CC01 пенициламин, penicillamine
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook