Взаимодействия

Взаимодействие на M01CC01 пенициламин, penicillamine с L04AA13 - лефлуномид (leflunomide)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на M01CC01 пенициламин, penicillamine е "M01CC01 - пенициламин (penicillamine)" която взаимодейства с "L04AA13 - лефлуномид (leflunomide)" по следният начин:

Да се избягва: едновременното приложение на лефлуномид (leflunomide) с други имуносупресивни или миелосупресивни антиревматични средства може да засили риска от инфекции. Докладвани са сериозни инфекции при употребата на лефлуномид, включително сепсис, както и опортюнистични инфекции като пневмония предизвикана от Пневмоцистис жировеци, белодробна и извънбелодробна туберкулоза, аспергилоза, особено при пациенти на  едновременна хематотоксична терапия. Има някои съобщения за панцитопения, агранулоцитоза и тромбоцитопения при пациенти, приемащи лефлуномид. Въпреки това, тези събития се наблюдават по-често при пациенти, които получават едновременно лечение с метотрексат или други хематотоксични агенти или които наскоро са прекратили употребата на тези агенти.

Приложение: едновременната употреба на лефлуномид с други имуносупресивни или миелосупресивни антиревматични средства трябва да се избягва. При смяната от лефлуномид на един от тези агенти, трябва да се обмисли очистващата процедура с холестирамин или активен въглен, за ускоряване на елиминирането на активния метаболит на лефлуномид от плазмата, което в противен случай може да отнеме до две години. Това ще намали припокриването на системната експозиция на двете съединения и ще се намали вероятността за допълнителна хематологична токсичност. Процедурата на очистване, обаче може да предизвика влошаване на заболяването, ако пациентът е бил в отговор на лечението с лефлуномид. Пациентите, на които не се прилага процедурата за очистване, преди превключване трябва да се наблюдават внимателно за хематологична токсичност.

Всички пациенти, лекувани с лефлуномид, самостоятелно или с други антиревматични средства, трябва да се свържат със своя лекар, ако забележат признаци на инфекция, като втрисане, болки в гърлото, летаргия, болки в тялото или други грипоподобни симптоми. Ако се появят признаци на потискане на костния мозък, лечението с лефлуномид трябва да бъде спряно и очистващата процедура да се приложи.

Обратно към списък с взаимодействия на M01CC01 пенициламин, penicillamine

Взаимодействие на M01CC01 пенициламин, penicillamine с лекарства и продукти съдържащи L04AA13 - лефлуномид (leflunomide)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook