Взаимодействие на L04AX04 леналидомид, lenalidomide с G03AA12 - дроспиренон и естроген (drospirenone and estrogen)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на L04AX04 леналидомид, lenalidomide е "L04AX04 - леналидомид (lenalidomide)" която взаимодейства с "G03AA12 - дроспиренон и естроген (drospirenone and estrogen)" по следният начин:
Мониторинг: едновременното лечение с вещества, които могат да причинят тромбоза като естрогени, може да потенцира риск от венозна тромбоемболия при употребата на леналидомид (lenalidomide).
Дълбока венозна тромбоза и белодробна емболия са наблюдавани по-често, когато леналидомид се прилага едновременно с дексаметазон (dexamethasone) за лечение на мултиплен миелом.
При две клинични проучвания състоящи се от общо 703 пациенти с мултиплен миелом, дълбока венозна тромбоза или 3/4 степен нежелана лекарствена реакция се отчитат в 7,4% и 8,2% от пациентите в леналидомид / дексаметазон групата (n=353), в сравнение със съответно 3,1% и 3,4% от пациентите в групата на плацебо / дексаметазон (n=350). По същия начин белодробна емболия е отчетена като сериозна или 3/4 степен нежелана лекарствена реакция при 3,7% от пациентите в групата на леналидомид / дексаметазон, в сравнение с 0,9% от пациентите в групата на плацебо / дексаметазон. Венозни тромбоемболични състояния са били съобщени и по време на монотерапията с леналидомид за лечение на миелодиспластичен синдром.
Приложение: употребата на естроген-съдържащи лекарства, включително комбинирани орални контрацептивни, трябва да е с повишено внимание при пациенти приемащи леналидомид, особено пациенти с мултиплен миелом приемащи леналидомид с дексаметазон.
Пациентите приемащи леналидомид трябва да бъдат запозанти с повишения риск от венозна тромбоемболия, ако е избран комбиниран перорален контрацептив като метод за контрацепция.
При необходимост следва да се потърси консултация с гинеколог или друг специалист за подходящия метод на контрацепция.
Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят медицинска помощ, ако се развиват признаци на тромбоемболия като болка в гърдите, задух и болка или подуване на ръцете или краката.
Не е известно дали профилактична антикоагулантна терапия или антитромбоцитна терапия може да намали риска от венозна тромбоемболия.
Решението за приложението на профилактични мерки трябва да се направи след оценка на рисковите фактори.
Ако има тромбоемболично събитие при лечение с леналидомид, лечението трябва да се спре и да се започне стандартна антикоагулантна терапия. След стабилизиране на коагулацията и усложненията от тромбоемболията, терапията с леналидомид може да бъде възобновена в обичайните дози и при положение, че ползата надвишава риска. Антикоагулантна терапия трябва да продължи до края на лечението с леналидомид.
Обратно към списък с взаимодействия на L04AX04 леналидомид, lenalidomide