Взаимодействия

Взаимодействие на L04AD02 такролимус, tacrolimus с J04AB04 - рифабутин (rifabutin)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на L04AD02 такролимус, tacrolimus е "L04AD02 - такролимус (tacrolimus)" която взаимодейства с "J04AB04 - рифабутин (rifabutin)" по следният начин:

Мониторинг: едновременното приложение с рифамицини (rifamycins), особено рифампин (rifampin), може значително да понижи плазмените концентрации и фармакологичните ефекти на такролимус (tacrolimus).

Механизмът вероятно включва намалена абсорбция и ускорен клирънс на такролимус поради индукция на двете чревни Р-гликопротеинови ефлуксни помпи и чернодробните и чревни CYP450 3A4 изоензимите от рифамицините.

В проучване на шест здрави доброволци, рифампин (600 мг дневно за 18 дни) повишава средния клирънс с 47% на такролимус (0,1 мг / кг перорално и 0,025 mg/kg/4 часа интравенозно) и намалява оралната бионаличност от 14% на 7%.

Съобщени са случаи на трансплантирани пациенти, чиито кръвните нива на такролимус са намалели значително или са станали субтерапевтична два дни след започване на терапията с рифампин, което впоследствие изисква прекъсване на терапията с рифампин или значителни увеличения (до десет пъти в продължение на няколко месеца) в дозировката на такролимус.

Такова взаимодействие, но в по-малка степен може да има и с други рифамицини.

Ин витро и ин виво ензимни проучвания предполагат индукционния потенциал на рифапентин да е по-малък от този на рифампин, но по-голям от този на рифабутин.

Приложение: като се има предвид риска от отхвърляне на органа, свързани с неадекватни нива на имуносупресорите, се препоръчва повишено внимание при едновременното приложение на такролимус с рифамицини, особено рифампин.

Трябва внимателно да се следят нивата на такролимус в кръвта и при необходимост да се направи съответна промяна в дозата, особено след започване или спиране на лечението рифамицин при пациенти, които са стабилизирани на режим срещу отхвърляне на транспланта.

Обратно към списък с взаимодействия на L04AD02 такролимус, tacrolimus
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook