Взаимодействие на L04AB04 адалимумаб, adalimumab с V03AC02 - деферипрон (deferiprone)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на L04AB04 адалимумаб, adalimumab е "L04AB04 - адалимумаб (adalimumab)" която взаимодейства с "V03AC02 - деферипрон (deferiprone)" по следният начин:
Да се избягва: едновременното приложение на деферипрон (deferiprone) и други лекарства, които могат да предизвикат неутропения или агранулоцитоза може да увеличи риска и/или тежестта на хематологична токсичност. Самостоятелното приложение на деферипрон може да причини агранулоцитоза, което може да бъде предшествано от неутропения. При сборни клинични проучвания, неутропения настъпва при 6,2% и агранулоцитоза при 1,7% от пациентите, лекувани с деферипрон. Въпреки че неутропенията и агранулоцитозата обикновено отшумяват след прекратяването на деферипрон, докладвани са случаи на агранулоцитоза, водещи до сериозни инфекции и смърт.
Приложение: едновременната употреба на деферипрон с други лекарства, за които е известно, че са свързани с неутропения или агранулоцитоза по принцип трябва да се избягва. В противен случай, се препоръчва внимателно проследяване на абсолютния брой на неутрофилите (ANC). Абсолютния брой на неутрофилите трябва да се измерва преди започване на терапия с деферипрон и всяка седмица по време на лечението.
Производителят препоръчва лечението да се прекъсне, ако се развие неутропения или инфекция. Пациентите трябва да спрат незабавно деферипрон, както и всички други лекарства с потенциал да предизвикат неутропения и да потърсят медицинска помощ, ако се появят симптоми, показателни за инфекция като повишена температура, болки в гърлото и грипоподобни симптоми. Необходимо е да се прави пълна кръвна картина, брой на еритроцитите, брой на белите кръвни клетки, коригирана за наличие на нуклеарни червени кръвни клетки, абсолютен брой на неутрофилите и брой на тромбоцитите, всеки ден до пълното възстановяване.
Пациенти, които развиват агранулоцитоза, трябва да се хоспитализират и терапията с деферипрон да не се възобновява след възстановяване, освен ако потенциалните ползи не надвишават рисковете. Също така пациенти, които развиват неутропения при терапия с деферипрон, не трябва да се лекуват, ако потенциалните ползи не надвишават рисковете.
Обратно към списък с взаимодействия на L04AB04 адалимумаб, adalimumab