Взаимодействия

Взаимодействие на L01XE04 сунитиниб, sunitinib с L01XC07 - бевацизумаб (bevacizumab)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на L01XE04 сунитиниб, sunitinib е "L01XE04 - сунитиниб (sunitinib)" която взаимодейства с "L01XC07 - бевацизумаб (bevacizumab)" по следният начин:

Да се избягва: едновременното приложение на бевацизумаб (bevacizumab) и сунитиниб (sunitinib) при пациенти със солидни тумори се свързва с микроангиопатична хемолитична анемия, рядък вид хемолитична анемия, предизвикана предимно от тромботични лезии в малките кръвоносни съдове. Механизмът на взаимодействие е неизвестен.

Във фаза 1 на проучване с ескалираща доза, на 25 пациента с метастатичен бъбречноклетъчен карцином са приложени фиксирана доза от бевацизумаб 10 мг/кг интравенозно на всеки 2 седмици, и нарастващи дози на сунитиниб 25 до 50 мг/дневно перорално за 4 седмици. Пет от 12-те пациента на най-високата доза сунитиниб показват лабораторни данни за микроангиопатична хемолитична анемия.

Двама от пациентите развиват тежки симптоми като тромбоцитопения, анемия, ретикулоцитоза, намален серумен хаптоглобин, шистоцити в натривките от периферна кръв, леко увеличаване на нивата на серумния креатинин, тежка хипертония, синдром на обратима задна левкоенцефалопатия (RPLS) и протеинурия, като всички са били обратими в рамките на три седмици след прекратяване на двете лекарства без допълнителни интервенции.

Във фаза 2 на проучването, при двама от седем пациента, лекувани с една и съща комбинация за първа линия лечение на метастатичен бъбречноклетъчен карцином е установено, че имат микроангиопатична хемолитична анемия, което е довело до приключване на проучването. Като цяло, седем пациенти, които са развили микроангиопатична хемолитична анемия в двете проучвания са на възраст 41-76. Латентност е съобщена в пет случая и е в диапазона 14-196 дни.

Две допълнителни проучвания във фаза 2 за комбинираното използване на бевацизумаб, сунитиниб и химиотерапия при пациенти със солидни тумори, също са закрити заради лоша поносимост свързана главно с миелосупресия, умора, стомашно-чревни усложнения, като диария, анорексия, дехидратация и стоматит. Въпреки това в тези проучвания не се съобщава за случаи на микроангиопатична хемолитична анемия.

Приложение: въз основа на съществуващите данни, не се препоръчва използването на бевацизумаб в комбинация със сунитиниб.

Обратно към списък с взаимодействия на L01XE04 сунитиниб, sunitinib

Взаимодействие на L01XE04 сунитиниб, sunitinib с лекарства и продукти съдържащи L01XC07 - бевацизумаб (bevacizumab)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook