Взаимодействие на L01XC08 панитумумаб, panitumumab с L01XA03 - оксалиплатин (oxaliplatin)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на L01XC08 панитумумаб, panitumumab е "L01XC08 - панитумумаб (panitumumab)" която взаимодейства с "L01XA03 - оксалиплатин (oxaliplatin)" по следният начин:
Противопоказание: едновременното приложение на панитумумаб (panitumumab) и оксалиплатин - базирана химиотерапия може да се отрази негативно върху клиничния изход при пациенти с KRAS мутирал метастатичен колоректален карцином (mCRC) и тези с оценка 2 по скалата на СЗО.
Механизмът на това взаимодействие не е описан.
Във фаза 3 на клинично проучване, включващо 1183 лица, от които 656 имат див тип KRAS и 440 мутантен KRAS mCRC, значително скъсяване на свободната от усложнения преживяемост се наблюдава при пациенти с мутирали KRAS тумори, които са получавали панитумумаб (panitumumab) в комбинация с инфузия от 5 - флуороурацил (5-fluorouracil), левковорин (leucovorin) и оксалиплатин (oxaliplatin) - FOLFOX схема като първа линия на лечение в сравнение с тези, които са получили само FOLFOX схемата - средно 7.4 срещу 9.2 месеца.
Тенденцията към намалена обща преживяемост се наблюдава и в мутантната KRAS mCRC популация за панитумумаб (panitumumab) и FOLFOX схемата спрямо самостоятелното FOLFOX приложение - средно 15,5 срещу 19,2 месеца.
В същото проучване, проучвателен ковариатен анализ чрез СЗО критериите при пациенти с див тип KRAS mCRC показва, че при пациенти с второ състояние по СЗО скалата (n=40) има повишаване на токсичността и значително скъсяване на преживяемостта без прогресия - средно 4,8 - 10,8 месеца, а общата преживяемост - средно 7,0 спрямо 25,8 месеца, когато се панитумумаб (panitumumab) се приложи с FOLFOX схемата, в сравнение с пациенти с оценка 0 или 1 (n=616) по СЗО скалата за оценка състояние. Освен това, преживяемостта свободна от прогресия и общата преживяемост са намалени при пациенти с оценка 2 по скалата на СЗО за оценка състояние, лекувани с панитумумаб (panitumumab) и FOLFOX схемата срещу самостоятелно проведена FOLFOX схема - съответно средно 4.8 срещу 7.5 месеца и 7.0 спрямо 11.7 месеца. При пациенти в напреднала възраст, увеличаването на броя на сериозните нежелани реакции е докладван за панитумумаб (panitumumab) в комбинация с FOLFOX схемата в сравнение със самостоятелната химиотерапия - 52% срещу 37%. Значително повишено е нежеланата странична реакция тежка диария.
Приложение: използването на панитумумаб (panitumumab) в комбинация с оксалиплатин - базирана химиотерапия се счита противопоказно при пациенти с мутация KRAS mCRC, включително KRAS мутации в кодон 12 или 13, или тези, при които KRAS mCRC статуса е неизвестен.
KRAS мутационния статус трябва да се определя, като се използва валидиран тестови метод в опитна лаборатория.
За пациенти с оценка 2 по скалата на СЗО за състояние се препоръчва оценка на риска - полза преди започване на панитумумаб (panitumumab) в комбинация с оксалиплатин - базирана химиотерапия за лечение на mCRC.
Положително съотношение полза - риск не е документирано при тази популация.
Обратно към списък с взаимодействия на L01XC08 панитумумаб, panitumumab