Взаимодействие на L01AA01 циклофосфамид, cyclophosphamide с J07BB03 - грип, жив атенуиран (отслабен) (influenza, live attenuated)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на L01AA01 циклофосфамид, cyclophosphamide е "L01AA01 - циклофосфамид (cyclophosphamide)" която взаимодейства с "J07BB03 - грип, жив атенуиран (отслабен) (influenza, live attenuated)" по следният начин:
Да се избягват: Приложението на живи атенюирани вирусни или бактериални ваксини по време на имуносупресивна или интензивна антинеопластична терапия може да бъде свързано с риск от дисеминирана инфекция поради подобрено възпроизвеждане на вирус или бактерия във ваксината при присъствието на намалената имунна компетентност. Пациентите могат да бъдат имуносупресирани, ако наскоро са получили или получавали алкилиращи агенти, антиметаболити, радиация, някои антиревматични средства, високи дози кортикостероиди или адренокортикотропен агенти или дългосрочни локални или инхалаторни кортикостероиди. При тези пациенти могат да са увеличени нежеланите реакции или да е нисък оптималния имунен отговор към ваксините. Данните, свързани с използването на живи ваксини срещу грипния вирус при имуносупресирани пациенти са ограничени. В проучване, състоящ се от 57 ХИВ-инфектирани лица със среден клетъчен брой на CD4 541 клетки/mm3, и 54 ХИВ-отрицателни възрастни, на възраст от 18 до 58-годишна, липса на сериозни нежелани реакции са съобщени по време на едномесечния период на проследяване след прилагане на жива ваксина за вируса на грипа (FluMist интраназален спрей). Ваксинален щам (тип Б) вирус е открит в един от 28 ХИВ-инфектираните пациенти на 5-тия ден и при нито един от ХИВ-отрицателно ваксинираните. Не са наблюдавани нежелани ефекти върху ХИВ позитивните или CD4 след приложение на ваксината. Не е оценена ефективността на живите ваксини срещу грипния вирус при профилактика на грипно заболяване при ХИВ-позитивните хора.
Приложения: Прилагането на живи ваксини срещу грипния вирус при имунокомпрометирани лица трябва да се основава на внимателна преценка на потенциалните ползи и рискове. Като цяло, жив вирус или бактериални ваксини, е за предпочитане да не бъдат използвани при пациенти, получаващи имуносупресивна терапия или химиотерапия. Ваксинирането трябва да се отложи, докато терапията се прекъсне за най-малко 3 месеца в повечето случаи. При пациенти, които наскоро са били ваксинирани, не трябва да се започва такова лечение в продължение на най-малко 2 седмици. Въпреки това, решението да се ваксинират с жива ваксина срещу грипния вирус следва да се разглежда на индивидуална основа. Използването на инактивирана форма на ваксината може да бъде по-безопасна алтернатива при някои пациенти.
Обратно към списък с взаимодействия на L01AA01 циклофосфамид, cyclophosphamide