Взаимодействие на A04AA01 ондансетрон, ondansetron с L01XE05 - сорафениб (sorafenib)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на A04AA01 ондансетрон, ondansetron е "A04AA01 - ондансетрон (ondansetron)" която взаимодейства с "L01XE05 - сорафениб (sorafenib)" по следният начин:
Мониториране: cорафениб (sorafenib) има потенциал да удължава QT-интервала. Теоретично, едновременното прилагане с други лекарства, които могат да удължат QT-интервала, може да доведе до адитивни ефекти и увеличен риск от камерни аритмии, включително torsade de pointes и внезапна смърт. В едно многоцентрово, отворено, нерандомизирано проучване, включващо 53 пациента с напреднал рак, не били установени големи промени в средния QT-интервал (например по-голямо от 20 мсек) в сравнение с началото, по време на лечение със сорафениб 400 мг два пъти на ден.
След един 28-дневен лечебен цикъл, най-голямата промяна от 8,5 мсек в дължината на QT-интервала била наблюдавана на 6-ия час, след прилагане на дозата при ден 1 на цикъл 2. В друго проучване, измервания на QT-интервалите били записани при 31 пациенти с раково заболяване в началото и след лечението. След един 28-дневен лечебен цикъл със сорафениб 400 мг два пъти на ден, QT-интервала бил увеличен с 9+/-18 мсек при постигане на максимална концентрация на сорафениб, в сравнение с плацебо.
Като цяло, рискът от прилагането на един препарат или комбинация от препарати, причиняващи камерна аритмия във връзка с удължаване на QT-интервала, е много непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои подлежащи рискови фактори като синдром на вродено удължаване на QT-интервала, сърдечни заболявания и електролитни нарушения (например хипокалиемия, хипомагнезиемия). В допълнение, степента на лекраствено-индуцираното удължаване на QT-интервала е зависима от конкретното лекарство и дозите на лекарството.
Приложение: препоръчва се повишено внимание, когато сорафениб се прилага едновременно с кумулативна висока доза антрацикилини или други лекарства, които удължават QT-интервала, особено при пациенти с подлежащи рискови фактори. ЕКГ и серумните електролити, включително калий, магнезий и калций, трябва да бъдат мониторирани преди началото на терапията със сорафениб и периодично по време на лечението.
Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят медицинска помощ, ако изпитат симптоми, които биха могли да оказват настъпването на torsade de pointes, като световъртеж, замайване, припадане, неравномерен пулс, задух, сърцебиене или синкоп.
Обратно към списък с взаимодействия на A04AA01 ондансетрон, ondansetron