Взаимодействие на ондансетрон, ondansetron с J05AE06 - лопинавир (lopinavir)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ондансетрон, ondansetron е "A04AA01 - ондансетрон (ondansetron)" която взаимодейства с "J05AE06 - лопинавир (lopinavir)" по следният начин:
Да се избягва: Лопинавир в комбинация с ритонавир може да причини дозо-зависимо удължаване на QT интервала. Теоретично едновременното приложение с други агенти, които могат да удължат QT интервала може да доведе до адитивни ефекти и повишен риск от камерни аритмии, включително торсад де пойнтес (Torsade de Pointes)и внезапна смърт. В проучване сред 39 здрави възрастни, които са приемали лопинавир и ритонавир в терапевтична доза от 400 мг-100 мг два пъти дневно и супратерапевтични дози от 800 мг-200 мг два пъти дневно, максимална средна разлика в QTcF интервала в сравнение с плацебо (след корекция на изходното ниво) е 5,3 мсек за по-ниската доза и 15,2 мсек за супратерапевтичната доза в 12-те часа след приложението на 3-ия ден, когато експозиция е била приблизително 1,5 и 3 пъти по-висока. При всички пациенти не се наблюдава увеличение в QTcF по-голямо от 60 мсек спрямо изходното ниво или QTcF интервал над потенциално клинично съответния праг от 500 милисекунди. Имало е случай на удължаване на QT интервала и торсад де пойнтес аритмия по време на използването на лопинавир и ритонавир, въпреки че не може да бъде установена причинно-следствена връзка. Като цяло, рискът на индивидуален агент или комбинация от агенти, причиняващи камерна аритмия във връзка с удължаване на QT интервала е до голяма степен непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои основни рискови фактори като например синдром на вроден удължен QT, сърдечни заболявания и електролитни нарушения (например, хипокалиемия, хипомагнезиемия). В допълнение медикаментозно предизвиканото удължаване на QT интервала зависи от вида и дозата на медикамента.
Приложения: По принцип трябва да се избягва използването на лопинавир и ритонавир в комбинация с други лекарства, които могат да удължат QT интервала. Пациентите, лекувани с лекарство, което може да доведе до удължаване на QT, трябва да бъдат посъветвани да потърсят лекарска помощ, ако се появят симптоми, които биха могли да посочат настъпването на торсад де пойнтес, световъртеж, замаяност, прилошаване, сърцебиене, нередовен сърдечен ритъм, задух или синкоп.