Взаимодействие на J07BB03 грип, жив атенуиран (отслабен), influenza, live attenuated с L01XX32 - бортезомиб (bortezomib)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на J07BB03 грип, жив атенуиран (отслабен), influenza, live attenuated е "J07BB03 - грип, жив атенуиран (отслабен) (influenza, live attenuated)" която взаимодейства с "L01XX32 - бортезомиб (bortezomib)" по следният начин:
Да се избягва: приложението на живи атенюирани вирусни или бактериални ваксини по време на имуносупресивна или интензивна антинеопластична терапия може да бъде свързано с риск от дисеминирана инфекция поради усилено възпроизвеждане на ваксиналния вирус или бактерия в присъствието на намалената имунна компетентност.
Пациентите могат да бъдат имуносупресирани, ако наскоро са получили или получават алкилиращи агенти, антиметаболити, радиация, някои антиревматични средства, високи дози кортикостероиди или адренокортикотропен хормон, или дългосрочна локална или инхалаторна кортикостероидна терапия.
При тези пациенти може да са увеличени нежеланите реакции и да има понижен имунен отговор към ваксините.
Данните за употребата на живи ваксини срещу грипния вирус при имуносупресирани пациенти са ограничени.
В проучване, състоящо се от 57 ХИВ-инфектирани лица със средно ниво на CD4 541 клетки/mm3 и 54 ХИВ-отрицателни възрастни на възраст от 18 до 58-години, не са съобщени сериозни нежелани реакции по време на едномесечния период на проследяване след приложението на жива ваксина срещу вируса на грипа - Флумист (FluMist) интраназален спрей.
Вирусен ваксинален щам (тип Б) е открит в един от 28 ХИВ-инфектирани пациенти на ден 5 и при никой от ХИВ-отрицателни ваксинирани.
Не са наблюдавани нежелани ефекти върху вирусния товар или броя на CD4 при ХИВ-инфектирани лица след приложение на ваксината.
Не е оценена ефективността на живи ваксини срещу грипния вирус при профилактика на заболеваемостта от грипа при ХИВ-позитивните.
Приложение: приложението на живи ваксини срещу грипния вируса на имунокомпрометирани лица трябва да се основава на внимателна преценка на потенциалните ползи и рискове.
Като цяло живи вирусни или бактериални ваксини не трябва да се използват при пациенти, получаващи имуносупресивна терапия.
Ваксинирането трябва да се отложи за най-малко 3 месеца след прекъсването на тази терапия.
При лекарства с продължителен елиминационен полуживот - лефлуномид (leflunomide), терифлуномид (teriflunomide) може да се наложи и по-дълъг период на изчакване.
При пациенти, които наскоро са били ваксинирани, не трябва да се започва такова лечение в продължение на най-малко 2 седмици.
Употребата на инактивирана форма на ваксината може да бъде по-безопасна алтернатива при някои пациенти.
Обратно към списък с взаимодействия на J07BB03 грип, жив атенуиран (отслабен), influenza, live attenuated