Взаимодействие на J06BB09 цитомегаловирус имуноглобулин, cytomegalovirus immunoglobulin с N03AB05 - фосфенитоин (fosphenytoin)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J06BB09 цитомегаловирус имуноглобулин, cytomegalovirus immunoglobulin е "J06BB09 - цитомегаловирус имуноглобулин (cytomegalovirus immunoglobulin)" която взаимодейства с "N03AB05 - фосфенитоин (fosphenytoin)" по следният начин:
Мониторинг: при случай на хиперсензитивен миокардит с фатален изход е заподозряно възможно взаимодействие между фенитоин и интравенозен имуноглобулин (IVIG). Механизмът на взаимодействие не е описан.
Пациент-мъж на 43 години с анамнеза за злоупотреба с алкохол, е подложен на лечение с фенитоин по повод на парциална епилепсия в продължение на осем години. При съмнение за синдром на Гилен-Баре е въведен интравенозен имуноглобулин 0.4 г/кг в продължение на 5 дни. На втория ден след последния прием, пациентът се оплаква от болки в корема, болки в раменете и болки в гърба. Впоследствие той развива хипотония и почива след опити за оказване на спешна помощ.
Аутопсията потвърждава синдром на Гилен-Баре и разкрива признаци на лек хепатит с еозинофилия, както и хиперсензитивен (еозинофилен) миокардит. Не са открити признаци за алкохолна кардиомиопатия. Тъй като фенитоин единствено е свързана с хиперсензитивен миокардит, участието на интравенозен имуноглобулин не може да бъде установено. Освен това, интравенозен имуноглобулин е бил използван успешно в някои случаи за лечение на антиконвулсивен синдром при свръхчувствителност, включително тези, свързани с фенитоин.
Приложение: поради сериозността на това възможно взаимодействие, клиницистите трябва да наблюдават хематологични параметри като брой на еозинофилите, както и кръвното налягане и ЕКГ мониториране, в случаите когато имуноглобулини се използва при пациенти, приемащи фенитоин.
Обратно към списък с взаимодействия на J06BB09 цитомегаловирус имуноглобулин, cytomegalovirus immunoglobulin