Взаимодействия

Взаимодействие на J05AG03 ефавиренц, efavirenz с N07BC02 - метадон (methadone)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на J05AG03 ефавиренц, efavirenz е "J05AG03 - ефавиренц (efavirenz)" която взаимодейства с "N07BC02 - метадон (methadone)" по следният начин:

Мониториране: едновременното прилагане с ненуклеозидните инхибитори на обратната транскриптаза, ефавиренц (efavirenz) или невирапин (nevirapine), може да намали плазмените концентрации на метадон (methadone). Механизмът се състои в индуциране от ненуклеозидните инхибитори на обратната транскриптаза метаболизма на метадон чрез CYP450 3A4.

При 11 пациенти със стабилна метадонова поддържаща терапия, започване на антиретровирусна терапия, включваща ефавиренц (600 мг веднъж дневно) довело до намаляване на пиковата плазмена концентрация и системната експозиция на метадон с 48% и 57%, респективно, в сравнение с началото. Девет пациенти развили симптоми, изразяващи метадонова абстиненция в рамките на 8-10 дни след начало приема на ефавиренц, което довело до необходимост от 22% средно увеличение дозите на метадон.

В едно подобно проучване с невирапин (200 мг веднъж дневно за 2 дни, последвано от 200 мг 2 пъти на ден), понижението в средната пикова плазмена концентрация и системната експозиция на метадон било 36% и 52%, респективно, при 8 пациенти със стабилен метадонов режим. Симптоми на абстиненция настъпили при 6 пациенти 8 до 10 дни след начало приема на невирапин, и дозите на метадон били в последствие увеличени със средно 16%.

Приложение: препоръчва се повишено внимание, ако ефавиренц се предписва на пациенти, лекувани с метадон. Фармакологичният отговор към метадон трябва да бъде мониториран отблизо и дозите съответно коригирани, особено след започване или прекратяване приема на ненуклеозидни инхибитори на обратната транскриптаза (НИОТ), при пациенти със стабилен метадонов режим.

След прекратяване приема на НИОТ, отнема приблизително 2 до 3 седмици за възвръщане нивата на ензимната активност до първоначалните. Следователно, ако се прекратява прием на НИОТ, поради възникване на странични ефекти или неуспех на терапията, дозите на метадон трябва да бъдат постепенно понижени за 2 до 3 седмици. За пациенти, лекувани с ефавиренц, клиницистите трябва също да имат на ум, че неврологични странични ефекти, като замайване, главоболие, безсъние, кошмари, реалистични сънища и възбуда, могат да настъпят при около 25% от пациентите, малко (в рамките на първите няколко дни) след започване прием на ефавиренц.

Тези симптоми могат да бъдат самоограничаващи се и трябва да бъдат клинично отдиференцирани от симптоми на метадонова абстиненция, за да се избегне излишно увеличаване дозите на метадон и риска от токсичност.

Обратно към списък с взаимодействия на J05AG03 ефавиренц, efavirenz

Взаимодействие на J05AG03 ефавиренц, efavirenz с лекарства и продукти съдържащи N07BC02 - метадон (methadone)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook