Взаимодействия

Взаимодействие на J05AG03 ефавиренц, efavirenz с D10BA01 - изотретиноин (isotretinoin)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на J05AG03 ефавиренц, efavirenz е "J05AG03 - ефавиренц (efavirenz)" която взаимодейства с "D10BA01 - изотретиноин (isotretinoin)" по следният начин:

Мониториране: едновременното прилагане с ефавиренц (efavirenz) може да намали плазмените концентрации на ретиноидите, които са субстрат на CYP450 3A4 изоензима, като алитретиноин, бексаротен, изотретиноин и третиноин. Механизмът се състои в ускорен клирънс, дължащ се на индуциране на CYP450 3A4 активност от ефавиренц.

Едновременното прилагане на ефавиренц с други препарати, за които се знае, че предизвикват хепатотоксичност, включително ретиноиди, може да увеличи риска от чернодробно увреждане. Ефавиренц е свързван с хепатотоксичност по време на постмаркетингова употреба. Сред докладваните случаи на чернодробна недостатъчност, няколко настъпили при пациенти, без предшестващо чернодробно заболяване или други рискови фактори. Ретиноидите са свързвани с хепатотоксичност, която може да се изразява със симптоми от преходно и обратимо покачване на чернодробните трансаминази до клинична жълтеница, хепатит и цироза.

Приложение: препоръчва се повишено внимание, ако ефавиренц трябва да се използва едновременно с ретиноиди, които се подлагат на метаболизиране от CYP450 3A4. Фармакологичният отговор към ретиноиди трябва да бъде мониториран отблизо, когато ефавиренц се прибавя или премахва от терапията, и дозите на ретиноида да се коригират, ако е необходимо. Рискът от чернодробна недостатъчност трябва да се има предвид по време на лечение с тази комбинация.

Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят лекарска помощ, ако изпитат потенциални признаци и симптоми на хепатотоксичност, като треска, обрив, сърбеж, анорексия, гадене, повръщане, умора, болка в горен десен квадрант на корема, тъмна урина, светло оцветени изпражнения и жълтеница. Мониториране на чернодробните функционални тестове трябва да става преди и по време на лечението, особено при пациенти, с подлежащо чернодробно заболяване (включително хепатити В или С коинфекция) или значително покачване на трансаминазите.

Ползата от продължаване на терапията с ефавиренц и/или ретиноид трябва да бъде преценена спрямо неизвестния риск от значителна чернодробна токсичност, при пациенти, които развиват персистиращо покачване на серумните трансаминази, по-голямо от 5 пъти над горната граница на нормата.

Обратно към списък с взаимодействия на J05AG03 ефавиренц, efavirenz

Взаимодействие на J05AG03 ефавиренц, efavirenz с лекарства и продукти съдържащи D10BA01 - изотретиноин (isotretinoin)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook