Взаимодействие на J05AE08 атазанавир, atazanavir с L01XE15 - вемурафениб (vemurafenib)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J05AE08 атазанавир, atazanavir е "J05AE08 - атазанавир (atazanavir)" която взаимодейства с "L01XE15 - вемурафениб (vemurafenib)" по следният начин:
Мониториране: едновременното прилагане с мощни инхибитори на CYP450 3A4 може да увеличи плазмените концентрации на вемурафениб (vemurafenib), за който е показано ин витро, че е субстрат на този изоензим. Тъй като вемурафениб се свързва с концентрация-зависимо удължаване на QT-интервала, повишени нива на лекарството могат да увеличат риска от камерни аритмии, като torsade de pointes и внезапна смърт. Въпреки това, клинични и фармакологични данни в момента липсват.
Обратно взаимодействие също може да настъпи, тъй като много инхибитори на CYP450 3A4 са също субстрати на този изоензим и вемурафениб е негов индуктор. Вероятността от намалени фармакологични ефекти на тези препарати трябва да се има предвид при същевременна употреба на вемурафениб.
Приложение: препоръчва се повишено внимание, ако вемурафениб се предписва в комбинация с мощен инхибитор на CYP450 3A4, като итраконазол, кетоконазол, вориконазол, нефазодон, делавирдин, протеазни инхибитори и кетолидни и някои макролидни антибиотици. ЕКГ и серумните електролити, включително калий, магнезий и калций, трябва редовно да бъдат мониторирани, и лечението да бъде прекъснато, ако QT-интервала надвишава 500 мсек.
Ако се наблюдават електролитни нарушения, те трябва да бъдат коригирани и сърдечните рискови фактори за удължаване на QT (например конгестивна сърдечна недостатъчност, брадиаритмии) да бъдат овладени преди възобновяване на лечението. Приемът на вемурафениб може да бъде възобновен, когато QT-интервала спадне под 500 мсек, но с по-ниски дози, както е описано в листовката на продукта. Окончателно прекратяване приема на лекарството е препоръчително, ако след коригиране на рисковите фактори се наблюдава удължаване на QT-интервала над 500 мсек или удължаване на QT-интервала с над 60 мсек, в сравнение с периода преди започване на лечението.
Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят медицинска помощ, ако изпитат симптоми, които могат да оказват настъпване на torsade de pointes като замайване, сърцебиене, неравномерен пулс, задух или синкоп. В допълнение, много CYP450 3A4-инхибитори са субстрати на този изоензим, поради което фармакологичният отговор към тези препарати трябва да бъде мониториран при същевременно прилагане на вемурафениб.
Обратно към списък с взаимодействия на J05AE08 атазанавир, atazanavir