Взаимодействие на J05AE08 атазанавир, atazanavir с A03AE01 - алосетрон (alosetron)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J05AE08 атазанавир, atazanavir е "J05AE08 - атазанавир (atazanavir)" която взаимодейства с "A03AE01 - алосетрон (alosetron)" по следният начин:
Мониториране: едновременното прилагане с мощни инхибитори на CYP450 3A4 може да увеличи плазмените концентрации на алосетрон (alosetron), за който ин витро е показано, че частично се метаболизира от този изоензим. При 38 здрави жени, предшестващо лечение с кетоконазол (200 мг по два пъти на ден за 7 дни) увеличило системната експозиция на алосетрон (1 мг единична перорална доза) с 29%, в сравнение със самостоятелното прилагане на алосетрон. Едновременното прилолагане на алосертон с други CYP450 3A40инхибитори не е било оценено.
Приложение: тъй като алосетрон се свързва с потенциално сериозни и животозастрашаващи, дозозависими гастроинтестинални странични ефекти, препоръчва се повишено внимание при едновременната употреба на мощен CYP450 3A4-инхибитор като итраконазол, кетоконазол, вориконазол, нефазодон, делавирдин, протеазни инхибитори, кетолидни и някои макролидни антибиотици.
Пациентите трябва да бъдат посъветвани незабавно да прекратят приема на алосетрон и да уведомят своя лекар, ако изпитат запек или признаци и симптоми на исхемичен колит, като ректално кървене, кървава диария и новопоявила се или влошила коремна болка. Приемът на алосетрон не трябва да се възобновява, ако се диагностицира исхемичен колит. Исхемичен колит и други сериозни усложнения, като обструкция, перфорация, задръстване и токсичен мегаколон са настъпили при хоспитализация, кръвопреливане, операция и смърт.
Обратно към списък с взаимодействия на J05AE08 атазанавир, atazanavir